LUMI

NORDIC
237.40
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
84/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
68/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€16.5
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
78/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (78/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €261M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+4.1). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %24.1. Her 100€ satıştan 24€ kâr kalıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-24.0 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€234M) kârın %90'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.0. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 84/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%53.6
VaR 95% ?
%5.31
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.61
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.35
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.6
25.02.2026 → 20.03.2026
الانحراف ?
0.15
Parametrik%5.31
Historik%5.14
Cornish-Fisher%5.14
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+125.8%
ROIC ?
17.5%
قيمة DCF ?
329.45
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (261.4M EUR, %+4.1)
Yıllık net kâr büyümesi %+28.1
Hasılat çeyreklik %+4.7 büyüdü (1.1B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+38.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %46.6
Net kâr marjı yüksek: %24.1
FAVÖK çeyreklik %+10.0 büyüdü (604.5M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %55.8
Toplam borç %-24.0 azaldı → 347.0M EUR
Net borç: 109.6M EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran: 1.60x — yeterli likidite
Nakit %-53.0 azaldı → 237.3M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 409.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 234.0M EUR
ROE düşük: %4.2
ROA: %2.7
Toplam varlıklar: 9.7B EUR (%-1.3)
Özkaynak: 6.3B EUR (%+2.4)
İşletme kârı pozitif: 477.5M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 60.4x (Faiz: 10.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 853.7M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 612.3M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-25.4
CAPEX: 175.6M EUR (Hasılatın %16.2'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-5.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 251.73 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %17
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %24.1
Net kâr marjı %24.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.3
ROE %19.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %55.8
FAVÖK marjı %55.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %46.6
Hasılat başına brüt kâr %46.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %25.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %25.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 9.0x القطاع: 82.2x
F/K 9.0x — sektör medyanının (82.2x) %89 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.29x القطاع: 9.66x
PD/DD 2.29x — sektör medyanının (9.66x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.2x القطاع: 93.4x
EV/EBITDA 7.2x — sektör medyanının (93.4x) %92 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.60x
Cari oran 1.60x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.2x
Net Borç/EBITDA 0.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 54.3x
Faiz karşılama 54.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+38.1
Hasılat yıllık %38.1 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+28.1
Net kâr yıllık %28.1 artmış — güçlü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
84/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (84/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+125.8%
Artı %125.8 beklenen değer (536.09) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 712.20 | PD/DD hedefi: 712.20 | EV/EBITDA hedefi: 712.20 | DCF hedefi: 329.45
Damodaran Değerleme
68/100
Orta Damodaran skoru (68/100). ROIC (%17.5) – WACC (%10.5) farkı +7.0 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 54.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.5
ROIC (%17.5) sermaye maliyetini 7.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
329.45
DCF modeli 329.45 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %38.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 237.40
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€16.5
Güncel fiyat Graham değerinin %93.0 üzerinde (€16.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.0x vs 82.2x
Sektör medyanının %89 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.29x vs 9.66x
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.2x vs 93.4x
Sektörden %92 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.5 vs %10.5 WACC
ROIC 7.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%35.7 vs %51.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %35.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (237.40), TRAMA-99 çizgisinin %5.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 237.40
TRAMA: 251.73
الفرق: %-5.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
LUMI — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.