LUG

NORDIC
676.20
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
99/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€12.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
61/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (61/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 5 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €196M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-19.6). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-15.8 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %74.1 → %70.5 (-3.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %46.0. Her 100€ satıştan 46€ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €426M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.27x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 336.84. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 125.1. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %76.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-19.6) ama yıllık bazda artış (%+11.8). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-60.1 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%53.7
VaR 95% ?
%5.50
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.80
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.26
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%39.7
27.02.2026 → 16.07.2026
Çarpıklık ?
-0.23
Parametrik%5.50
Historik%5.04
Cornish-Fisher%5.56
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-42.8%
ROIC ?
1281.7%
DCF Değer ?
99.03
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-19.6 düşerek 196.2M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+11.8
Hasılat çeyreklik %-15.8 düştü (426.3M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %70.5
Brüt marj değişimi: %-3.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %46.0
FAVÖK çeyreklik %-18.3 düştü (309.1M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %72.5
Toplam borç: 26.4M EUR
Net nakit pozisyonunda: -426.3M EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.05x
Cari oran güçlü: 2.27x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-27.9 azaldı → 452.6M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 111.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 90.9M EUR
ROE yüksek: %40.4 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA güçlü: %13.7 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %-12.4 küçüldü → 1.4B EUR
Özkaynak %-60.1 azaldı → 485.5M EUR
İşletme kârı pozitif: 283.3M EUR
Ödenmiş sermaye: 241.8M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 396.9M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-22.3
CAPEX: 20.9M EUR (Hasılatın %4.9'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+4.5
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 647.32 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %46.0
Net kâr marjı %46.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -2.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %76.3
ROE %76.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %72.5
FAVÖK marjı %72.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %70.5
Hasılat başına brüt kâr %70.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %54.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %54.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 100.0x Sektör: 82.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (82.2x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 336.84x Sektör: 9.66x
PD/DD 336.84x — sektör medyanının %3387 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 125.1x Sektör: 93.4x
EV/EBITDA 125.1x — sektör medyanının (93.4x) %34 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.27x
Cari oran 2.27x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.05x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.7x
Faiz karşılama 5.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.5
Hasılat yıllık %5.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+11.8
Net kâr yıllık %11.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-42.8%
Eksi %42.8 beklenen değer (386.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 294.14 | PD/DD hedefi: 169.05 | EV/EBITDA hedefi: 504.87 | DCF hedefi: 169.05
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
99/100
Düşük borç riski (99/100). Faiz karşılama oranı 5.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1281.7
ROIC (%1281.7) sermaye maliyetini 1271.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
99.03
DCF (99.03) güncel fiyatın %85.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 676.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
€12.4
Güncel fiyat Graham değerinin %98.2 üzerinde (€12.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
100.0x vs 82.2x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
336.84x vs 9.66x
Sektörden %3387 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
125.1x vs 93.4x
Sektörden %34 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1281.7 vs %10.0 WACC
ROIC 1271.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%45.6 vs %72.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %45.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (676.20), TRAMA-99 çizgisi (647.32) ile yakın seviyede (%+4.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 676.20
TRAMA: 647.32
Fark: %+4.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
LUG — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.