LNZLenzing Aktiengesellschaft

🇦🇹 Avusturya Borsası
10.76
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
58/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
57/100
Dalio Risk ?
32/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -3.4344 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-36.2 geriledi (€12M → €7M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+122.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %15.7 → %20.6 (+4.9 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.1. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.63x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€32M) kârın %431'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.83. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Negatif ROE
ROE: %-13.8. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-36.2) ama yıllık bazda artış (%+122.9). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-1012.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%56.4
VaR 95% ?
%6.11
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.53
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.72
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%64.1
18.06.2026 → 08.10.2026
Çarpıklık ?
-2.50
Parametrik%6.11
Historik%4.62
Cornish-Fisher%6.72
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+58.1%
ROIC ?
0.1%
DCF Değer ?
207.36
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-36.2 düşerek 7.4M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+122.9
Hasılat çeyreklik %+5.8 büyüdü (651.7M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.1)
Brüt kâr marjı: %20.6
Brüt marj değişimi: %+4.9 puan
Net kâr marjı düşük: %1.1
FAVÖK çeyreklik %+14.8 büyüdü (134.0M EUR)
FAVÖK marjı: %20.6
Toplam borç: 2.1B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.6B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.26x
Cari oran: 1.30x — yeterli likidite
Nakit %-10.6 azaldı → 592.4M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 65.8M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 31.9M EUR
ROE düşük: %0.8
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 4.6B EUR (%-0.8)
Özkaynak: 952.6M EUR (%-2.4)
İşletme kârı pozitif: 43.6M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.6x (Faiz: 29.1M EUR)
Ödenmiş sermaye: 38.6M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 358.2M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-12.7
CAPEX: 33.9M EUR (Hasılatın %5.2'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-58.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 26.09 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %1.1
Net kâr marjı %1.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-13.8
ROE %-13.8 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.6
FAVÖK marjı %20.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %20.6
Hasılat başına brüt kâr %20.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %23.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %23.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
PD/DD Oranı 0.83x Sektör: 1.50x
PD/DD 0.83x — sektör medyanının (1.50x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.4x Sektör: 8.0x
EV/EBITDA 7.4x — sektör medyanı (8.0x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.30x
Cari oran 1.30x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 6.8x
Net Borç/EBITDA 6.8x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.26x
Borç/Özkaynak 2.26x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 1.7x
Faiz karşılama 1.7x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.1
Hasılat yıllık %0.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+122.9
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 8.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -93.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+58.1%
Artı %58.1 beklenen değer (17.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 18.05 | EV/EBITDA hedefi: 11.64 | DCF hedefi: 32.28
Damodaran Değerleme
57/100
Orta Damodaran skoru (57/100). ROIC (%0.1) – WACC (%7.8) farkı -7.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
32/100
Yüksek borç riski (32/100). Faiz karşılama oranı 1.7x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 6.8x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 29/100 | Borç Servis: 54/100 | Kalite: 27/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.1
ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin (7.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
207.36
DCF modeli 207.36 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %1827.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.76
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -3.4344 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
PD/DD Oranı
0.83x vs 1.50x
Sektörden %45 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.4x vs 8.0x
Sektörden %8 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%0.1 vs %7.8 WACC
ROIC 7.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-5.2 vs %12.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-5.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (10.76), TRAMA-99 çizgisinin %58.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 10.76
TRAMA: 26.09
Fark: %-58.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
LNZ — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.