KBSBPublic Joint Stock Company "TNS energo Kuban"

🇷🇺 MOEX
894.00
RUB
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
76/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
₽1,143.5
Makul
Active Metric?
3/4
Confidence?
64%
Lothien Robustness Summary
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽850M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+637.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽2.2B fazla. Borç riski düşük.
Likidite Riski
Cari oran 0.79x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽1.1B) kârın %134'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.7. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %62.4. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+26.9 artabilir (₽850M → ₽1.1B).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%39.9
VaR 95% ?
%3.98
daily max loss
VaR 99% ?
%5.69
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.20
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.5
27.01.2026 → 10.07.2026
Skewness ?
1.32
Parametrik%3.98
Historik%2.92
Cornish-Fisher%2.08
Return Distribution
Valuation
Potential?
+37.7%
ROIC ?
-2.3%
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (850.4M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+637.4
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (20.0B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+12.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %51.9
Net kâr marjı düşük: %4.2
FAVÖK yatay seyrede (1.1B RUB)
FAVÖK marjı düşük: %5.5
Toplam borç: 0 RUB
Net nakit pozisyonunda: -2.2B RUB (borçsuz)
Cari oran < 1: 0.79x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 2.2B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B RUB
ROE: %15.6
ROA: %6.1
Toplam varlıklar: 14.0B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 5.5B RUB (%+0.0)
İşletme kârı negatif: -23.4M RUB — faaliyet zararı
Ödenmiş sermaye: 17.9M RUB
Net işletme sermayesi negatif: -1.7B RUB — kısa vadeli baskı
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 839.86 RUB
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %4.2
Net kâr marjı %4.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %62.4
ROE %62.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %5.5
FAVÖK marjı %5.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %51.9
Hasılat başına brüt kâr %51.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 4.7x Sector: 10.1x
F/K 4.7x — sektör medyanının (10.1x) %54 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.93x Sector: 1.81x
PD/DD 2.93x — sektör medyanının %62 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 3.1x Sector: 4.9x
EV/EBITDA 3.1x — sektör medyanının (4.9x) %37 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 0.79x
Cari oran 0.79x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.5
Hasılat yıllık %12.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+637.4
Net kâr yıllık %637.4 artmış (2023/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 482.9M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 325.5M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+37.7%
Artı %37.7 beklenen değer (1230.93) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 2059.34 | PD/DD hedefi: 661.92 | EV/EBITDA hedefi: 1412.32
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%-2.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
76/100
Düşük borç riski (76/100).
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 40/100 | Kalite: 73/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-2.3
ROIC (%-2.3) sermaye maliyetinin (45.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %45.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1,143.5
Graham içsel değer: ₽1,143.5. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
4.7x vs 10.1x
Sektör medyanının %54 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.93x vs 1.81x
Sektörden %62 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.1x vs 4.9x
Sektörden %37 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-2.3 vs %45.8 WACC
ROIC 48.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.2 vs %5.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (894.00), TRAMA-99 çizgisinin %6.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 894.00
TRAMA: 839.86
Difference: %+6.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
KBSB — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.