KBSBPublic Joint Stock Company "TNS energo Kuban"

🇷🇺 MOEX
894.00
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
76/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
₽1,143.5
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽850M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+637.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽2.2B fazla. Borç riski düşük.
Likidite Riski
Cari oran 0.79x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽1.1B) kârın %134'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.7. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %62.4. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+26.9 artabilir (₽850M → ₽1.1B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%39.9
VaR 95% ?
%3.98
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.69
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.20
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%32.5
27.01.2026 → 10.07.2026
الانحراف ?
1.32
Parametrik%3.98
Historik%2.92
Cornish-Fisher%2.08
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+37.7%
ROIC ?
-2.3%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (850.4M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+637.4
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (20.0B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+12.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %51.9
Net kâr marjı düşük: %4.2
FAVÖK yatay seyrede (1.1B RUB)
FAVÖK marjı düşük: %5.5
Toplam borç: 0 RUB
Net nakit pozisyonunda: -2.2B RUB (borçsuz)
Cari oran < 1: 0.79x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 2.2B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B RUB
ROE: %15.6
ROA: %6.1
Toplam varlıklar: 14.0B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 5.5B RUB (%+0.0)
İşletme kârı negatif: -23.4M RUB — faaliyet zararı
Ödenmiş sermaye: 17.9M RUB
Net işletme sermayesi negatif: -1.7B RUB — kısa vadeli baskı
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 839.86 RUB
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.2
Net kâr marjı %4.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %62.4
ROE %62.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %5.5
FAVÖK marjı %5.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %51.9
Hasılat başına brüt kâr %51.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 4.7x القطاع: 10.1x
F/K 4.7x — sektör medyanının (10.1x) %54 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.93x القطاع: 1.81x
PD/DD 2.93x — sektör medyanının %62 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 3.1x القطاع: 4.9x
EV/EBITDA 3.1x — sektör medyanının (4.9x) %37 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 0.79x
Cari oran 0.79x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.5
Hasılat yıllık %12.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+637.4
Net kâr yıllık %637.4 artmış (2023/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 482.9M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 325.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+37.7%
Artı %37.7 beklenen değer (1230.93) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 2059.34 | PD/DD hedefi: 661.92 | EV/EBITDA hedefi: 1412.32
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%-2.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
76/100
Düşük borç riski (76/100).
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 40/100 | Kalite: 73/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-2.3
ROIC (%-2.3) sermaye maliyetinin (45.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %45.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1,143.5
Graham içsel değer: ₽1,143.5. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
4.7x vs 10.1x
Sektör medyanının %54 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.93x vs 1.81x
Sektörden %62 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.1x vs 4.9x
Sektörden %37 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-2.3 vs %45.8 WACC
ROIC 48.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.2 vs %5.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (894.00), TRAMA-99 çizgisinin %6.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 894.00
TRAMA: 839.86
الفرق: %+6.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
KBSB — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.