IVZInvesco

🇺🇸 US
28.20
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.1461 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
56%
ملخص متانة لوذيان
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $382M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+42.3 arttı ($269M → $382M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+88.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.9. Her 100$ satıştan 21$ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 6.82x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($704M) kârın %184'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+42.9 arttı ($358M → $511M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Negatif ROE
ROE: %-0.5. Şirket özsermayesini eritiyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%34.1
VaR 95% ?
%3.44
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.90
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.56
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%22.7
16.01.2026 → 07.04.2026
الانحراف ?
-0.02
Parametrik%3.44
Historik%3.40
Cornish-Fisher%3.44
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+90.1%
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+42.3 artarak 382.3M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+88.0
Hasılat çeyreklik %+4.6 büyüdü (1.8B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+20.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %35.7
Net kâr marjı yüksek: %20.9
FAVÖK çeyreklik %+42.9 büyüdü (511.2M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %28.0
Toplam borç: 9.3B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 7.7B USD
Borç/Özkaynak oranı: 0.74x
Cari oran güçlü: 6.82x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.6B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 734.2M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 703.7M USD
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 27.5B USD (%+2.4)
Özkaynak: 12.5B USD (%+1.8)
İşletme kârı pozitif: 364.2M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 21.7x (Faiz: 23.6M USD)
Ödenmiş sermaye: 441.5M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 9.4B USD
CAPEX: 30.5M USD (Hasılatın %1.7'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.9
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 28.45 USD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %20.9
Net kâr marjı %20.9 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +5.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-0.5
ROE %-0.5 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %28.0
FAVÖK marjı %28.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %35.7
Hasılat başına brüt kâr %35.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %27.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %27.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
PD/DD Oranı 1.00x القطاع: 4.19x
PD/DD 1.00x — sektör medyanının (4.19x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.4x القطاع: 14.2x
EV/EBITDA 11.4x — sektör medyanı (14.2x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 6.82x
Cari oran 6.82x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 5.3x
Net Borç/EBITDA 5.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.74x
Borç/Özkaynak 0.74x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 18.2x
Faiz karşılama 18.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+20.5
Hasılat yıllık %20.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+88.0
Net kâr yıllık %88.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 239.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -425.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+90.1%
Artı %90.1 beklenen değer (53.80) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 84.90 | EV/EBITDA hedefi: 35.07
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). Değer yaratma kapasitesi sınırlı. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır; DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Orta
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 18.2x — güçlü. Borç/EBITDA 5.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 36/100
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.1461 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
1.00x vs 4.19x
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.4x vs 14.2x
Sektörden %19 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%-0.9 vs %25.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-0.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (28.20), TRAMA-99 çizgisi (28.45) ile yakın seviyede (%-0.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 28.20
TRAMA: 28.45
الفرق: %-0.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

IVZ — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.