ITSA4Itaúsa S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
15.43
BRL
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
70/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$17.5
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 3 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$5.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+18.9). İstikrarlı seyir.
6 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 6 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %235.1. Her 100R$ satıştan 235R$ kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %3. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.5. Makul değerleme aralığında.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%28.3
VaR 95% ?
%2.78
daily max loss
VaR 99% ?
%3.99
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.41
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%19.1
20.02.2026 → 20.08.2026
Skewness ?
0.89
Parametrik%2.78
Historik%2.42
Cornish-Fisher%2.08
Return Distribution
Valuation
Potential?
+9.1%
DCF Value ?
11.50
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+18.9 artarak 5.2B BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+29.0
Hasılat çeyreklik %+10.5 büyüdü (2.2B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.2)
Brüt kâr marjı: %24.6
Brüt marj değişimi: %-2.9 puan
Net kâr marjı yüksek: %235.1
FAVÖK çeyreklik %+21.1 büyüdü (6.3B BRL)
FAVÖK marjı güçlü: %280.6
Toplam borç: 11.6B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 6.9B BRL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.12x
Cari oran: 2.00x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 4.7B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 417.0M BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 168.0M BRL
ROE düşük: %5.6
ROA: %4.4
Toplam varlıklar: 119.8B BRL (%+4.6)
Özkaynak: 93.8B BRL (%+4.0)
İşletme kârı negatif: -143.0M BRL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 15.7x (Faiz: 400.0M BRL)
Ödenmiş sermaye: 11.2B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 7.5B BRL
CAPEX: 249.0M BRL (Hasılatın %11.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 13.71 BRL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %13
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %235.1
Net kâr marjı %235.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +16.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.7
ROE %19.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %280.6
FAVÖK marjı %280.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %24.6
Hasılat başına brüt kâr %24.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 9.5x Sector: 14.3x
F/K 9.5x — sektör medyanının (14.3x) %34 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.84x Sector: 2.50x
PD/DD 1.84x — sektör medyanı (2.50x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.5x Sector: 4.3x
EV/EBITDA 8.5x — sektör medyanının (4.3x) %96 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 2.00x
Cari oran 2.00x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.12x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 16.9x
Faiz karşılama 16.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.2
Hasılat yıllık %5.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+29.0
Net kâr yıllık %29.0 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 4.7B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.0B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
70/100
İyi sağlamlık (70/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+9.1%
Artı %9.1 beklenen değer (16.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 24.02 | PD/DD hedefi: 21.97 | EV/EBITDA hedefi: 7.90 | DCF hedefi: 11.50
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Orta
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 16.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 74/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.50
DCF (11.50) güncel fiyatın %25.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 15.44
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$17.5
Graham içsel değer: R$17.5. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
9.5x vs 14.3x
Sektör medyanının %34 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.84x vs 2.50x
Sektörden %26 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.5x vs 4.3x
Sektörden %96 daha yüksek EV/EBITDA
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (15.43), TRAMA-99 çizgisinin %12.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 15.43
TRAMA: 13.71
Difference: %+12.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
ITSA4 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.