ITSA4Itaúsa S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
15.43
BRL
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
70/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$17.5
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 3 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$5.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+18.9). İstikrarlı seyir.
6 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 6 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %235.1. Her 100R$ satıştan 235R$ kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %3. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.5. Makul değerleme aralığında.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%28.3
VaR 95% ?
%2.78
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.99
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.41
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%19.1
20.02.2026 → 20.08.2026
Çarpıklık ?
0.89
Parametrik%2.78
Historik%2.42
Cornish-Fisher%2.08
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+9.1%
DCF Değer ?
11.50
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+18.9 artarak 5.2B BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+29.0
Hasılat çeyreklik %+10.5 büyüdü (2.2B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.2)
Brüt kâr marjı: %24.6
Brüt marj değişimi: %-2.9 puan
Net kâr marjı yüksek: %235.1
FAVÖK çeyreklik %+21.1 büyüdü (6.3B BRL)
FAVÖK marjı güçlü: %280.6
Toplam borç: 11.6B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 6.9B BRL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.12x
Cari oran: 2.00x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 4.7B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 417.0M BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 168.0M BRL
ROE düşük: %5.6
ROA: %4.4
Toplam varlıklar: 119.8B BRL (%+4.6)
Özkaynak: 93.8B BRL (%+4.0)
İşletme kârı negatif: -143.0M BRL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 15.7x (Faiz: 400.0M BRL)
Ödenmiş sermaye: 11.2B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 7.5B BRL
CAPEX: 249.0M BRL (Hasılatın %11.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 13.71 BRL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %13
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %235.1
Net kâr marjı %235.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +16.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.7
ROE %19.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %280.6
FAVÖK marjı %280.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %24.6
Hasılat başına brüt kâr %24.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 9.5x Sektör: 14.3x
F/K 9.5x — sektör medyanının (14.3x) %34 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.84x Sektör: 2.50x
PD/DD 1.84x — sektör medyanı (2.50x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.5x Sektör: 4.3x
EV/EBITDA 8.5x — sektör medyanının (4.3x) %96 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.00x
Cari oran 2.00x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.12x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 16.9x
Faiz karşılama 16.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.2
Hasılat yıllık %5.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+29.0
Net kâr yıllık %29.0 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 4.7B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.0B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
70/100
İyi sağlamlık (70/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+9.1%
Artı %9.1 beklenen değer (16.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 24.02 | PD/DD hedefi: 21.97 | EV/EBITDA hedefi: 7.90 | DCF hedefi: 11.50
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Orta
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 16.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 74/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.50
DCF (11.50) güncel fiyatın %25.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 15.44
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$17.5
Graham içsel değer: R$17.5. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
9.5x vs 14.3x
Sektör medyanının %34 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.84x vs 2.50x
Sektörden %26 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.5x vs 4.3x
Sektörden %96 daha yüksek EV/EBITDA
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (15.43), TRAMA-99 çizgisinin %12.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 15.43
TRAMA: 13.71
Fark: %+12.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ITSA4 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.