ISRGIntuitive Surgical

🇺🇸 US
Smart Money 60
426.70
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
56/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
37/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$101.2
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
63/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (63/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $818M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-0.4). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %28.3. Her 100$ satıştan 28$ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.96x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($948M) kârın %116'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 48.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 8.37. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 35.8. Pahalı değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%36.8
VaR 95% ?
%3.80
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.38
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.05
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%44.0
06.01.2026 → 23.07.2026
الانحراف ?
0.03
Parametrik%3.80
Historik%2.88
Cornish-Fisher%3.31
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-36.2%
ROIC ?
17.5%
قيمة DCF ?
240.98
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (818.1M USD, %-0.4)
Yıllık net kâr büyümesi %+24.3
Hasılat çeyreklik %+4.4 büyüdü (2.9B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+18.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %67.8
Brüt marj değişimi: %+1.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %28.3
FAVÖK çeyreklik %+14.0 büyüdü (1.2B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %41.6
Cari oran güçlü: 4.96x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+37.6 arttı → 2.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 948.4M USD
ROE düşük: %4.5
ROA: %3.9
Toplam varlıklar: 20.9B USD (%+3.8)
Özkaynak: 18.2B USD (%+4.0)
İşletme kârı pozitif: 971.9M USD
İşletme kârı büyüme: %+13.6
Ödenmiş sermaye: 353.9M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 7.6B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+10.5
CAPEX: 112.6M USD (Hasılatın %3.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.0 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 402.56 USD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %28.3
Net kâr marjı %28.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -1.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %17.6
ROE %17.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %41.6
FAVÖK marjı %41.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %67.8
Hasılat başına brüt kâr %67.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %29.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %29.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 48.5x القطاع: 27.2x
F/K 48.5x — sektör medyanının (27.2x) %78 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 8.37x القطاع: 3.77x
PD/DD 8.37x — sektör medyanının %122 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 35.8x القطاع: 16.0x
EV/EBITDA 35.8x — sektör medyanının (16.0x) %124 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 4.96x
Cari oran 4.96x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+18.5
Hasılat yıllık %18.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+24.3
Net kâr yıllık %24.3 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 740.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 634.8M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
56/100
İyi sağlamlık (56/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-36.2%
Eksi %36.2 beklenen değer (274.50) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 251.63 | PD/DD hedefi: 203.02 | EV/EBITDA hedefi: 192.26 | DCF hedefi: 240.98
Damodaran Değerleme
37/100
Düşük Damodaran skoru (37/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100).
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.5
ROIC (%17.5) sermaye maliyetini 8.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
240.98
DCF (240.98) güncel fiyatın %44.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 430.48
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
$101.2
Güncel fiyat Graham değerinin %76.5 üzerinde ($101.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
48.5x vs 27.2x
Sektör medyanının %78 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
8.37x vs 3.77x
Sektörden %122 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
35.8x vs 16.0x
Sektörden %124 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.5 vs %8.7 WACC
ROIC 8.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%28.4 vs %38.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %28.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (426.70), TRAMA-99 çizgisinin %6.0 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 426.70
TRAMA: 402.56
الفرق: %+6.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ISRG — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.