INVE_A

NORDIC
413.80
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
80/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
47/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
84/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
€66.1
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €10.4B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+111.7 arttı (€4.9B → €10.4B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+158.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+86.2 arttı (€6.3B → €11.7B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+124.1 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %88.3. Her 100€ satıştan 88€ kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %3. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 41.1. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 13.07. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.2. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 80/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-48.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%16.4
VaR 95% ?
%1.57
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.27
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.11
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%10.6
27.02.2026 → 20.03.2026
الانحراف ?
0.02
Parametrik%1.57
Historik%1.44
Cornish-Fisher%1.53
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+33.0%
قيمة DCF ?
103.93
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+158.9
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+124.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %2500.1
Net kâr marjı yüksek: %88.3
FAVÖK marjı güçlü: %2317.6
Toplam borç: 11.1B EUR
Net borç: 9.4B EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.12x
Nakit ve benzerleri: 1.7B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 23.9B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 339.1M EUR
ROE: %10.8
ROA güçlü: %9.4 — varlıklar etkin kullanılıyor
Faiz karşılama oranı güçlü: 2654.9x (Faiz: 102.4M EUR)
Ödenmiş sermaye: 3.1B EUR
CAPEX: 113.8M EUR (Hasılatın %1.0'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 393.67 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %88.3
Net kâr marjı %88.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +10.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.9
ROE %16.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %2317.6
FAVÖK marjı %2317.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %2500.1
Hasılat başına brüt kâr %2500.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 41.1x القطاع: 78.7x
F/K 41.1x — sektör medyanının (78.7x) %48 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 13.07x القطاع: 9.66x
PD/DD 13.07x — sektör medyanının (9.66x) %35 üzerinde.
EV/EBITDA 1.2x القطاع: 77.3x
EV/EBITDA 1.2x — sektör medyanının (77.3x) %98 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.12x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 2029.1x
Faiz karşılama 2029.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+124.1
Hasılat yıllık %124.1 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+158.9
Net kâr yıllık %158.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
80/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (80/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+33.0%
Artı %33.0 beklenen değer (544.68) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 631.36 | PD/DD hedefi: 319.25 | EV/EBITDA hedefi: 1228.80 | DCF hedefi: 103.93
Damodaran Değerleme
47/100
Düşük Damodaran skoru (47/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Orta
Dalio Risk Analizi
84/100
Düşük borç riski (84/100). Faiz karşılama oranı 2029.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 63/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
103.93
DCF (103.93) güncel fiyatın %74.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 409.60
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
€66.1
Güncel fiyat Graham değerinin %83.9 üzerinde (€66.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
41.1x vs 78.7x
Sektör medyanının %48 altında — ucuz
PD/DD Oranı
13.07x vs 9.66x
Sektörden %35 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.2x vs 77.3x
Sektörden %98 daha düşük EV/EBITDA
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (413.80), TRAMA-99 çizgisinin %5.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 413.80
TRAMA: 393.67
الفرق: %+5.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
INVE_A — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.