INTRUM

NORDIC
2.82
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
53/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
55/100
Dalio Risk ?
35/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0567 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
69%
ملخص متانة لوذيان
42/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (42/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumsuz | Pozitif: 5 | Negatif: 6 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €16M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+148.0 arttı (-€33M → €16M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-45.1 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-3.7 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %59.2 → %63.3 (+4.1 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 3.28x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€130M) kârın %824'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 7.60. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 19.3. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-15.3. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+148.0) ama yıllık bazda düşüş (%-45.1). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-28.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%116.3
VaR 95% ?
%12.53
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%17.52
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%18.72
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%96.4
21.07.2025 → 08.10.2026
الانحراف ?
-3.75
Parametrik%12.53
Historik%7.89
Cornish-Fisher%11.70
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+57.8%
ROIC ?
8.1%
قيمة DCF ?
3.04
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+148.0 artarak 15.7M EUR oldu
Yıllık net kâr %-45.1 geriledi
Hasılat çeyreklik %+16.3 büyüdü (358.2M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-3.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %63.3
Brüt marj değişimi: %+4.1 puan
Net kâr marjı düşük: %4.4
FAVÖK yatay seyrede (148.7M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %41.5
Toplam borç: 4.1B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 3.9B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 3.51x
Cari oran: 1.65x — yeterli likidite
Nakit %-11.8 azaldı → 265.6M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 138.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 129.6M EUR
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 6.2B EUR (%-0.8)
Özkaynak: 1.2B EUR (%-0.3)
İşletme kârı pozitif: 90.8M EUR
Faiz karşılama oranı: 1.6x (Faiz: 92.4M EUR)
Ödenmiş sermaye: 3.2B EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 419.3M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+85.6
CAPEX: 9.1M EUR (Hasılatın %2.5'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-43.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 4.95 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %17
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.4
Net kâr marjı %4.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +15.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-15.3
ROE %-15.3 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %41.5
FAVÖK marjı %41.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %63.3
Hasılat başına brüt kâr %63.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %46.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %46.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
PD/DD Oranı 7.60x القطاع: 9.66x
PD/DD 7.60x — sektör medyanı (9.66x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 19.3x القطاع: 77.4x
EV/EBITDA 19.3x — sektör medyanının (77.4x) %75 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.65x
Cari oran 1.65x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 6.2x
Net Borç/EBITDA 6.2x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 3.51x
Borç/Özkaynak 3.51x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.2x
Faiz karşılama 2.2x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-3.7
Hasılat yıllık %-3.7 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-45.1
Net kâr yıllık %-45.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
53/100
Orta düzey sağlamlık (53/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+57.8%
Artı %57.8 beklenen değer (4.45) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 3.62 | EV/EBITDA hedefi: 8.46 | DCF hedefi: 3.04
Damodaran Değerleme
55/100
Orta Damodaran skoru (55/100). ROIC (%8.1) – WACC (%9.7) farkı -1.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
35/100
Yüksek borç riski (35/100). Faiz karşılama oranı 2.2x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 6.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 17/100 | Borç Servis: 68/100 | Kalite: 45/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.1
ROIC (%8.1) sermaye maliyetinin (9.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
3.04
DCF (3.04) güncel fiyatla (%+7.7) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 2.82
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0567 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
7.60x vs 9.66x
Sektörden %21 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
19.3x vs 77.4x
Sektörden %75 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.1 vs %9.7 WACC
ROIC 1.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-13.0 vs %46.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-13.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2.82), TRAMA-99 çizgisinin %43.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 2.82
TRAMA: 4.95
الفرق: %-43.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
INTRUM — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.