INDIACEMThe India Cements Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
302.30
INR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
18/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Active Metric?
4/4
Confidence?
67%
Lothien Robustness Summary
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 7 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹268M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-54.9 geriledi (₹595M → ₹268M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+120.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-17.0 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.5 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %72.5 → %77.1 (+4.6 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 84.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.93. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 29.2. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-54.9) ama yıllık bazda artış (%+120.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-97.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%32.3
VaR 95% ?
%3.43
daily max loss
VaR 99% ?
%4.81
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.97
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%38.4
16.01.2026 → 08.10.2026
Skewness ?
0.79
Parametrik%3.43
Historik%3.02
Cornish-Fisher%2.83
Return Distribution
Valuation
Potential?
+2.1%
ROIC ?
1.1%
DCF Value ?
13.48
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-54.9 düşerek 268.5M INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+120.2
Hasılat çeyreklik %-17.0 düştü (10.2B INR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %77.1
Brüt marj değişimi: %+4.6 puan
Net kâr marjı düşük: %2.6
FAVÖK çeyreklik %-20.3 düştü (1.3B INR)
FAVÖK marjı: %13.1
İşletme kârı pozitif: 837.8M INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.1x (Faiz: 261.5M INR)
Ödenmiş sermaye: 464.8M INR
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 358.29 INR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %2.6
Net kâr marjı %2.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -2.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %0.8
ROE %0.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.1
FAVÖK marjı %13.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %77.1
Hasılat başına brüt kâr %77.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Valuation
F/K Oranı 84.0x Sector: 30.6x
F/K 84.0x — sektör medyanının (30.6x) %174 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 0.93x Sector: 3.48x
PD/DD 0.93x — sektör medyanının (3.48x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 29.2x Sector: 17.4x
EV/EBITDA 29.2x — sektör medyanının (17.4x) %68 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.01x
Cari oran 1.01x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 3.6x
Faiz karşılama 3.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.5
Hasılat yıllık %-0.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+120.2
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+2.1%
Artı %2.1 beklenen değer (308.62) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 83.28 | PD/DD hedefi: 906.90 | EV/EBITDA hedefi: 179.64 | DCF hedefi: 75.58
Damodaran Değerleme
18/100
Düşük Damodaran skoru (18/100). ROIC (%1.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 3.6x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 68/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 37/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.1
ROIC (%1.1) sermaye maliyetinin (14.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.48
DCF (13.48) güncel fiyatın %95.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 302.30
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
84.0x vs 30.6x
Sektör medyanının %174 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.93x vs 3.48x
Sektörden %73 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
29.2x vs 17.4x
Sektörden %68 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.1 vs %14.5 WACC
ROIC 13.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-1.1 vs %8.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-1.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (302.30), TRAMA-99 çizgisinin %15.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 302.30
TRAMA: 358.29
Difference: %-15.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
INDIACEM — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.