INDIACEMThe India Cements Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
302.30
INR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
18/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 7 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹268M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-54.9 geriledi (₹595M → ₹268M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+120.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-17.0 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.5 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %72.5 → %77.1 (+4.6 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 84.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.93. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 29.2. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-54.9) ama yıllık bazda artış (%+120.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-97.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%32.3
VaR 95% ?
%3.43
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.81
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.97
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%38.4
16.01.2026 → 08.10.2026
الانحراف ?
0.79
Parametrik%3.43
Historik%3.02
Cornish-Fisher%2.83
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+2.1%
ROIC ?
1.1%
قيمة DCF ?
13.48
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-54.9 düşerek 268.5M INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+120.2
Hasılat çeyreklik %-17.0 düştü (10.2B INR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %77.1
Brüt marj değişimi: %+4.6 puan
Net kâr marjı düşük: %2.6
FAVÖK çeyreklik %-20.3 düştü (1.3B INR)
FAVÖK marjı: %13.1
İşletme kârı pozitif: 837.8M INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.1x (Faiz: 261.5M INR)
Ödenmiş sermaye: 464.8M INR
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 358.29 INR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.6
Net kâr marjı %2.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -2.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %0.8
ROE %0.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.1
FAVÖK marjı %13.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %77.1
Hasılat başına brüt kâr %77.1. Güçlü fiyatlama gücü.
التقييم
F/K Oranı 84.0x القطاع: 30.6x
F/K 84.0x — sektör medyanının (30.6x) %174 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 0.93x القطاع: 3.48x
PD/DD 0.93x — sektör medyanının (3.48x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 29.2x القطاع: 17.4x
EV/EBITDA 29.2x — sektör medyanının (17.4x) %68 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.01x
Cari oran 1.01x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 3.6x
Faiz karşılama 3.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.5
Hasılat yıllık %-0.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+120.2
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+2.1%
Artı %2.1 beklenen değer (308.62) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 83.28 | PD/DD hedefi: 906.90 | EV/EBITDA hedefi: 179.64 | DCF hedefi: 75.58
Damodaran Değerleme
18/100
Düşük Damodaran skoru (18/100). ROIC (%1.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 3.6x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 68/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 37/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.1
ROIC (%1.1) sermaye maliyetinin (14.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.48
DCF (13.48) güncel fiyatın %95.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 302.30
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
84.0x vs 30.6x
Sektör medyanının %174 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.93x vs 3.48x
Sektörden %73 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
29.2x vs 17.4x
Sektörden %68 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.1 vs %14.5 WACC
ROIC 13.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-1.1 vs %8.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-1.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (302.30), TRAMA-99 çizgisinin %15.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 302.30
TRAMA: 358.29
الفرق: %-15.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
INDIACEM — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.