IGRDEstithmar Holding Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
3.92
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
QAR2.5
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR226M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-31.9 geriledi (QAR332M → QAR226M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-3.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %38.5 → %30.4 (-8.1 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.16x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR1.3B) kârın %593'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.4 artabilir (QAR226M → QAR268M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%26.0
VaR 95% ?
%2.64
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.76
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.27
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%16.5
22.01.2026 → 24.03.2026
Çarpıklık ?
0.58
Parametrik%2.64
Historik%2.50
Cornish-Fisher%2.28
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-32.2%
ROIC ?
11.0%
DCF Değer ?
1.42
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-31.9 düşerek 226.0M QAR oldu
Yıllık net kâr %-27.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+17.0 büyüdü (1.7B QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-3.4)
Brüt kâr marjı: %30.4
Brüt marj değişimi: %-8.1 puan
Net kâr marjı: %13.3
FAVÖK çeyreklik %-14.6 düştü (405.2M QAR)
FAVÖK marjı: %23.8
Toplam borç: 6.5B QAR
Net borç hasılatın üzerinde: 6.2B QAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.21x
Cari oran: 1.31x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 276.7M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -767.8M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 1.3B QAR
ROE düşük: %4.2
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 14.8B QAR (%+1.4)
Özkaynak: 5.4B QAR (%+2.3)
İşletme kârı pozitif: 326.8M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.2x (Faiz: 49.4M QAR)
Ödenmiş sermaye: 4.5B QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.4B QAR
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %123.8 (2.1B QAR)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.7
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 4.11 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %13.3
Net kâr marjı %13.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -9.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %20.0
ROE %20.0 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %23.8
FAVÖK marjı %23.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %30.4
Hasılat başına brüt kâr %30.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-17.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-17.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 16.5x Sektör: 12.2x
F/K 16.5x — sektör medyanının (12.2x) %36 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.27x Sektör: 1.29x
PD/DD 3.27x — sektör medyanının %154 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.6x Sektör: 9.0x
EV/EBITDA 13.6x — sektör medyanının (9.0x) %50 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.31x
Cari oran 1.31x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.21x
Borç/Özkaynak 1.21x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.6x
Faiz karşılama 8.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-3.4
Hasılat yıllık %-3.4 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-27.7
Net kâr yıllık %-27.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-32.2%
Eksi %32.2 beklenen değer (2.64) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 2.94 | PD/DD hedefi: 1.61 | EV/EBITDA hedefi: 2.59 | DCF hedefi: 1.42
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 8.6x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 62/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.0
ROIC (%11.0) sermaye maliyetini hafifçe (1.3 puan) aşıyor.
WACC: %9.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.42
DCF (1.42) güncel fiyatın %63.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 3.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
QAR2.5
Graham içsel değer: QAR2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
16.5x vs 12.2x
Sektör medyanının %36 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.27x vs 1.29x
Sektörden %154 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.6x vs 9.0x
Sektörden %50 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.0 vs %9.8 WACC
ROIC 1.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%17.4 vs %26.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %17.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (3.92), TRAMA-99 çizgisi (4.11) ile yakın seviyede (%-4.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 3.92
TRAMA: 4.11
Fark: %-4.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
IGRD — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.