IGRDEstithmar Holding Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
3.92
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
QAR2.5
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR226M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-31.9 geriledi (QAR332M → QAR226M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-3.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %38.5 → %30.4 (-8.1 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.16x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR1.3B) kârın %593'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.4 artabilir (QAR226M → QAR268M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%26.0
VaR 95% ?
%2.64
daily max loss
VaR 99% ?
%3.76
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.27
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%16.5
22.01.2026 → 24.03.2026
Skewness ?
0.58
Parametrik%2.64
Historik%2.50
Cornish-Fisher%2.28
Return Distribution
Valuation
Potential?
-32.2%
ROIC ?
11.0%
DCF Value ?
1.42
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-31.9 düşerek 226.0M QAR oldu
Yıllık net kâr %-27.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+17.0 büyüdü (1.7B QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-3.4)
Brüt kâr marjı: %30.4
Brüt marj değişimi: %-8.1 puan
Net kâr marjı: %13.3
FAVÖK çeyreklik %-14.6 düştü (405.2M QAR)
FAVÖK marjı: %23.8
Toplam borç: 6.5B QAR
Net borç hasılatın üzerinde: 6.2B QAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.21x
Cari oran: 1.31x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 276.7M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -767.8M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 1.3B QAR
ROE düşük: %4.2
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 14.8B QAR (%+1.4)
Özkaynak: 5.4B QAR (%+2.3)
İşletme kârı pozitif: 326.8M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.2x (Faiz: 49.4M QAR)
Ödenmiş sermaye: 4.5B QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.4B QAR
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %123.8 (2.1B QAR)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.7
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 4.11 QAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %13.3
Net kâr marjı %13.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -9.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %20.0
ROE %20.0 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %23.8
FAVÖK marjı %23.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %30.4
Hasılat başına brüt kâr %30.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-17.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-17.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 16.5x Sector: 12.2x
F/K 16.5x — sektör medyanının (12.2x) %36 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.27x Sector: 1.29x
PD/DD 3.27x — sektör medyanının %154 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.6x Sector: 9.0x
EV/EBITDA 13.6x — sektör medyanının (9.0x) %50 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.31x
Cari oran 1.31x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.21x
Borç/Özkaynak 1.21x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.6x
Faiz karşılama 8.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-3.4
Hasılat yıllık %-3.4 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-27.7
Net kâr yıllık %-27.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-32.2%
Eksi %32.2 beklenen değer (2.64) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 2.94 | PD/DD hedefi: 1.61 | EV/EBITDA hedefi: 2.59 | DCF hedefi: 1.42
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 8.6x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 62/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.0
ROIC (%11.0) sermaye maliyetini hafifçe (1.3 puan) aşıyor.
WACC: %9.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.42
DCF (1.42) güncel fiyatın %63.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 3.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
QAR2.5
Graham içsel değer: QAR2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
16.5x vs 12.2x
Sektör medyanının %36 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.27x vs 1.29x
Sektörden %154 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.6x vs 9.0x
Sektörden %50 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.0 vs %9.8 WACC
ROIC 1.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%17.4 vs %26.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %17.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (3.92), TRAMA-99 çizgisi (4.11) ile yakın seviyede (%-4.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 3.92
TRAMA: 4.11
Difference: %-4.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
IGRD — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.