HMS

NORDIC
557.50
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€11.1
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €14M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-4.3). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+84.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %15.6. Her 100€ satıştan 16€ kâr kalıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€26M) kârın %189'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 85.17. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 378.0. Pahalı değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%35.2
VaR 95% ?
%3.54
daily max loss
VaR 99% ?
%5.05
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.13
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%28.4
30.10.2025 → 26.01.2026
Skewness ?
1.17
Parametrik%3.54
Historik%3.24
Cornish-Fisher%2.49
Return Distribution
Valuation
Potential?
-55.2%
ROIC ?
14.2%
DCF Value ?
21.77
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (13.8M EUR, %-4.3)
Yıllık net kâr büyümesi %+84.5
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (88.0M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %63.9
Brüt marj değişimi: %+1.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %15.6
FAVÖK çeyreklik %-5.9 düştü (19.8M EUR)
FAVÖK marjı: %22.5
Toplam borç: 194.5M EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 190.3M EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.59x
Cari oran: 1.49x — yeterli likidite
Nakit %-20.3 azaldı → 4.2M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 29.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 26.0M EUR
ROE düşük: %4.2
ROA: %2.3
Toplam varlıklar: 604.6M EUR (%+0.7)
Özkaynak: 328.6M EUR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 21.1M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 11.7x (Faiz: 1.7M EUR)
Ödenmiş sermaye: 50.2M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 38.6M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-6.7
CAPEX: 3.6M EUR (Hasılatın %4.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 496.29 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %19
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %15.6
Net kâr marjı %15.6 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.5
ROE %10.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %22.5
FAVÖK marjı %22.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %63.9
Hasılat başına brüt kâr %63.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %21.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %21.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 100.0x Sector: 83.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (83.2x) %20 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 85.17x Sector: 9.66x
PD/DD 85.17x — sektör medyanının %782 üzerinde. Pahalı defter değeri.
Indebtedness
Cari Oran 1.49x
Cari oran 1.49x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.6x
Net Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.59x
Borç/Özkaynak 0.59x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.2x
Faiz karşılama 7.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.6
Hasılat yıllık %17.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+84.5
Net kâr yıllık %84.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-55.2%
Eksi %55.2 beklenen değer (249.63) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 139.38 | PD/DD hedefi: 139.38 | EV/EBITDA hedefi: 161.17 | DCF hedefi: 139.38
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 7.2x — güçlü. Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 59/100 | Borç Servis: 87/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%14.2
ROIC (%14.2) sermaye maliyetini hafifçe (3.2 puan) aşıyor.
WACC: %11.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
21.77
DCF (21.77) güncel fiyatın %96.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 557.50
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€11.1
Güncel fiyat Graham değerinin %98.0 üzerinde (€11.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
100.0x vs 83.2x
Sektör medyanının %20 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
85.17x vs 9.66x
Sektörden %782 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
378.0x vs 109.3x
Sektörden %246 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%14.2 vs %11.0 WACC
ROIC 3.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%12.6 vs %22.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %12.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (557.50), TRAMA-99 çizgisinin %12.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 557.50
TRAMA: 496.29
Difference: %+12.3
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
HMS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.