HEXTHexaware Technologies Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
582.75
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
55/100
Dalio Risk ?
94/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₹234.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹3.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-6.2). İstikrarlı seyir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₹9.6B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₹3.6B) kârın %110'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 5.29. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 15.8. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%38.8
VaR 95% ?
%4.06
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.72
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.28
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%48.6
19.12.2025 → 17.03.2026
Çarpıklık ?
0.13
Parametrik%4.06
Historik%3.93
Cornish-Fisher%3.93
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+10.4%
ROIC ?
47.8%
DCF Değer ?
289.95
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-6.2 düşerek 3.3B INR oldu
Yıllık net kâr %-13.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %+6.4 büyüdü (38.5B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %41.3
Net kâr marjı: %8.6
FAVÖK çeyreklik %-6.3 düştü (5.6B INR)
FAVÖK marjı: %14.4
Toplam borç: 6.8B INR
Net nakit pozisyonunda: -9.6B INR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.10x
Cari oran: 1.43x — yeterli likidite
Nakit %-21.5 azaldı → 16.4B INR
İşletme nakit akışı pozitif: 4.0B INR
Serbest nakit akışı pozitif: 3.6B INR
ROE düşük: %4.9
ROA: %2.8
Toplam varlıklar: 115.8B INR (%-1.2)
Özkaynak: 67.1B INR (%-1.0)
İşletme kârı pozitif: 5.3B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 16.9x (Faiz: 328.0M INR)
Ödenmiş sermaye: 609.8M INR
Net işletme sermayesi pozitif: 16.2B INR
İşletme sermayesi değişimi: %-40.1
CAPEX: 374.0M INR (Hasılatın %1.0'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 528.30 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %8.6
Net kâr marjı %8.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.4
ROE %14.4 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %14.4
FAVÖK marjı %14.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %41.3
Hasılat başına brüt kâr %41.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 27.4x Sektör: 42.7x
F/K 27.4x — sektör medyanının (42.7x) %36 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 5.29x Sektör: 4.71x
PD/DD 5.29x — sektör medyanının (4.71x) %12 üzerinde.
EV/EBITDA 15.8x Sektör: 25.0x
EV/EBITDA 15.8x — sektör medyanının (25.0x) %37 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.43x
Cari oran 1.43x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.10x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 19.2x
Faiz karşılama 19.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.9
Hasılat yıllık %17.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-13.2
Net kâr yıllık %-13.2 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+10.4%
Artı %10.4 beklenen değer (643.47) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 922.37 | PD/DD hedefi: 545.29 | EV/EBITDA hedefi: 923.50 | DCF hedefi: 289.95
Damodaran Değerleme
55/100
Orta Damodaran skoru (55/100). ROIC (%47.8) – WACC (%17.1) farkı +30.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
94/100
Düşük borç riski (94/100). Faiz karşılama oranı 19.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 94/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%47.8
ROIC (%47.8) sermaye maliyetini 30.6 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %17.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
289.95
DCF (289.95) güncel fiyatın %50.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 582.75
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₹234.4
Graham içsel değer: ₹234.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
27.4x vs 42.7x
Sektör medyanının %36 altında — ucuz
PD/DD Oranı
5.29x vs 4.71x
Sektörden %12 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
15.8x vs 25.0x
Sektörden %37 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%47.8 vs %17.1 WACC
ROIC 30.6 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.5 vs %15.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.5
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (582.75), TRAMA-99 çizgisinin %10.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 582.75
TRAMA: 528.30
Fark: %+10.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
HEXT — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.