HCAHCA Healthcare

🇺🇸 US
Smart Money 60
458.84
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
72/100
Dalio Risk ?
54/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+4.9). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %41.7 → %44.8 (+3.0 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.6. Makul değerleme aralığında.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%31.2
VaR 95% ?
%3.18
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.52
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.25
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%33.7
09.03.2026 → 08.06.2026
Çarpıklık ?
0.01
Parametrik%3.18
Historik%2.93
Cornish-Fisher%3.06
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+54.2%
ROIC ?
21.3%
DCF Değer ?
802.62
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.7B USD, %+4.9)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+2.8)
Hasılat çeyreklik %+5.9 büyüdü (20.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %44.8
Brüt marj değişimi: %+3.0 puan
Net kâr marjı: %8.4
FAVÖK çeyreklik %+6.2 büyüdü (4.0B USD)
FAVÖK marjı: %20.0
Toplam borç: 51.6B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 50.5B USD
Cari oran < 1: 0.99x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.0B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 2.3B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B USD
ROA: %2.7
Toplam varlıklar: 63.2B USD (%+2.9)
Özkaynak %-5.4 azaldı → -6.6B USD
İşletme kârı pozitif: 3.1B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.8x (Faiz: 594.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 218.0M USD
Net işletme sermayesi negatif: -122.0M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+96.2
CAPEX: 1.2B USD (Hasılatın %6.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 422.94 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %8.4
Net kâr marjı %8.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-105.7
ROE %-105.7 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.0
FAVÖK marjı %20.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %44.8
Hasılat başına brüt kâr %44.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 14.6x Sektör: 27.2x
F/K 14.6x — sektör medyanının (27.2x) %46 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
EV/EBITDA 9.5x Sektör: 16.0x
EV/EBITDA 9.5x — sektör medyanının (16.0x) %41 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.99x
Cari oran 0.99x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.3x
Net Borç/EBITDA 3.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.9x
Faiz karşılama 6.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.7
Hasılat yıllık %8.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+2.8
Net kâr yıllık %2.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.7B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.5B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+54.2%
Artı %54.2 beklenen değer (712.38) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 878.36 | EV/EBITDA hedefi: 778.60 | DCF hedefi: 802.62
Damodaran Değerleme
72/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (72/100). ROIC (%21.3) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
54/100
Orta düzey borç riski (54/100). Faiz karşılama oranı 6.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 35/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 94/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.3
ROIC (%21.3) sermaye maliyetini 14.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %6.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
802.62
DCF modeli 802.62 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %73.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 461.93
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.6x vs 27.2x
Sektör medyanının %46 altında — ucuz
EV/EBITDA
9.5x vs 16.0x
Sektörden %41 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.3 vs %6.9 WACC
ROIC 14.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.8 vs %20.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (458.84), TRAMA-99 çizgisinin %8.5 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 458.84
TRAMA: 422.94
Fark: %+8.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

HCA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.