HCAHCA Healthcare

🇺🇸 US
Smart Money 60
458.84
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
72/100
Dalio Risk ?
54/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Active Metric?
3/4
Confidence?
69%
Lothien Robustness Summary
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+4.9). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %41.7 → %44.8 (+3.0 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.6. Makul değerleme aralığında.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%31.2
VaR 95% ?
%3.18
daily max loss
VaR 99% ?
%4.52
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.25
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%33.7
09.03.2026 → 08.06.2026
Skewness ?
0.01
Parametrik%3.18
Historik%2.93
Cornish-Fisher%3.06
Return Distribution
Valuation
Potential?
+54.2%
ROIC ?
21.3%
DCF Value ?
802.62
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.7B USD, %+4.9)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+2.8)
Hasılat çeyreklik %+5.9 büyüdü (20.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %44.8
Brüt marj değişimi: %+3.0 puan
Net kâr marjı: %8.4
FAVÖK çeyreklik %+6.2 büyüdü (4.0B USD)
FAVÖK marjı: %20.0
Toplam borç: 51.6B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 50.5B USD
Cari oran < 1: 0.99x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.0B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 2.3B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B USD
ROA: %2.7
Toplam varlıklar: 63.2B USD (%+2.9)
Özkaynak %-5.4 azaldı → -6.6B USD
İşletme kârı pozitif: 3.1B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.8x (Faiz: 594.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 218.0M USD
Net işletme sermayesi negatif: -122.0M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+96.2
CAPEX: 1.2B USD (Hasılatın %6.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 422.94 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %8.4
Net kâr marjı %8.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-105.7
ROE %-105.7 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.0
FAVÖK marjı %20.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %44.8
Hasılat başına brüt kâr %44.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 14.6x Sector: 27.2x
F/K 14.6x — sektör medyanının (27.2x) %46 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
EV/EBITDA 9.5x Sector: 16.0x
EV/EBITDA 9.5x — sektör medyanının (16.0x) %41 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 0.99x
Cari oran 0.99x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.3x
Net Borç/EBITDA 3.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.9x
Faiz karşılama 6.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.7
Hasılat yıllık %8.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+2.8
Net kâr yıllık %2.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.7B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.5B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+54.2%
Artı %54.2 beklenen değer (712.38) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 878.36 | EV/EBITDA hedefi: 778.60 | DCF hedefi: 802.62
Damodaran Değerleme
72/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (72/100). ROIC (%21.3) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
54/100
Orta düzey borç riski (54/100). Faiz karşılama oranı 6.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 35/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 94/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.3
ROIC (%21.3) sermaye maliyetini 14.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %6.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
802.62
DCF modeli 802.62 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %73.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 461.93
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.6x vs 27.2x
Sektör medyanının %46 altında — ucuz
EV/EBITDA
9.5x vs 16.0x
Sektörden %41 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.3 vs %6.9 WACC
ROIC 14.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.8 vs %20.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (458.84), TRAMA-99 çizgisinin %8.5 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 458.84
TRAMA: 422.94
Difference: %+8.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

HCA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.