GOAU4Metalurgica Gerdau S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
11.51
BRL
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
63/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
52/100
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$14.0
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
74%
ملخص متانة لوذيان
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$519M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+45.6 arttı (R$356M → R$519M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+73.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.9. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.88x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R$1.5B) kârın %288'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.80. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %4.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-24.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%30.0
VaR 95% ?
%2.94
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.23
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.97
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%25.7
28.01.2026 → 20.03.2026
الانحراف ?
0.06
Parametrik%2.94
Historik%2.70
Cornish-Fisher%2.88
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+71.3%
ROIC ?
16.7%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+45.6 artarak 518.8M BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+73.2
Hasılat çeyreklik %+6.9 büyüdü (17.9B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.0)
Brüt kâr marjı düşük: %15.8
Brüt marj değişimi: %+2.1 puan
Net kâr marjı düşük: %2.9
FAVÖK çeyreklik %+19.1 büyüdü (3.2B BRL)
FAVÖK marjı: %18.0
Toplam borç: 15.2B BRL
Net borç: 10.0B BRL
Borç/Özkaynak oranı: 0.79x
Cari oran güçlü: 2.88x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 5.2B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 1.5B BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 1.5B BRL
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 82.0B BRL (%+1.1)
Özkaynak: 19.2B BRL (%+1.7)
İşletme kârı pozitif: 2.3B BRL
İşletme kârı büyüme: %+28.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.7x (Faiz: 559.0M BRL)
Ödenmiş sermaye: 1.3B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 19.2B BRL
İşletme sermayesi değişimi: %+5.3
CAPEX: 38.3M BRL (Hasılatın %0.2'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+13.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 10.17 BRL
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.9
Net kâr marjı %2.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %4.1
ROE %4.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.0
FAVÖK marjı %18.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %15.8
Hasılat başına brüt kâr %15.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 19.5x القطاع: 23.7x
F/K 19.5x — sektör medyanına (23.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.80x القطاع: 2.12x
PD/DD 0.80x — sektör medyanının (2.12x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 3.0x القطاع: 6.3x
EV/EBITDA 3.0x — sektör medyanının (6.3x) %52 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.88x
Cari oran 2.88x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.8x
Net Borç/EBITDA 1.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.79x
Borç/Özkaynak 0.79x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.0
Hasılat yıllık %2.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+73.2
Net kâr yıllık %73.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 417.9M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -176.7M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+71.3%
Artı %71.3 beklenen değer (19.91) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %74.
Bileşenler: FK hedefi: 14.35 | PD/DD hedefi: 31.38 | EV/EBITDA hedefi: 24.44
Damodaran Değerleme
52/100
Orta Damodaran skoru (52/100). ROIC (%16.7) – WACC (%14.8) farkı +1.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 1.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 74/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 58/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.7
ROIC (%16.7) sermaye maliyetini hafifçe (1.9 puan) aşıyor.
WACC: %14.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$14.0
Graham içsel değer: R$14.0. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
19.5x vs 23.7x
Sektör medyanının %18 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.80x vs 2.12x
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.0x vs 6.3x
Sektörden %52 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.7 vs %14.8 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.0 vs %12.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.0
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (11.51), TRAMA-99 çizgisinin %13.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 11.51
TRAMA: 10.17
الفرق: %+13.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
GOAU4 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.