GAZPGazprom

🇷🇺 MOEX
104.71
RUB
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
64/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
₽881.5
Ucuz
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
74%
Lothien Sağlamlık Özeti
62/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (62/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽306.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-41.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %0. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 2.0. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.16. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.1
VaR 95% ?
%3.03
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.28
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.85
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%40.1
27.03.2026 → 27.08.2026
Çarpıklık ?
0.36
Parametrik%3.03
Historik%2.47
Cornish-Fisher%2.77
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+113.9%
ROIC ?
13.8%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2022/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (306.5B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr %-41.4 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (2,918.5B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+14.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %70.4
Net kâr marjı: %10.5
FAVÖK yatay seyrede (794.1B RUB)
FAVÖK marjı güçlü: %27.2
Toplam borç: 5,337.0B RUB
Net borç hasılatın üzerinde: 4,179.4B RUB
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.34x
Cari oran: 1.59x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1,157.6B RUB
İşletme nakit akışı pozitif: 548.2B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 260.0M RUB
ROE düşük: %1.9
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 26,128.9B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 15,749.7B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 857.5B RUB
Faiz karşılama oranı güçlü: 36.0x (Faiz: 22.1B RUB)
Ödenmiş sermaye: 23.6B RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 1,719.3B RUB
CAPEX: 547.9B RUB (Hasılatın %18.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+7.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 97.49 RUB
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %18
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.5
Net kâr marjı %10.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.8
ROE %7.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %27.2
FAVÖK marjı %27.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %70.4
Hasılat başına brüt kâr %70.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 2.0x Sektör: 5.5x
F/K 2.0x — sektör medyanının (5.5x) %64 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.16x Sektör: 0.93x
PD/DD 0.16x — sektör medyanının (0.93x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.1x Sektör: 4.0x
EV/EBITDA 2.1x — sektör medyanının (4.0x) %48 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.59x
Cari oran 1.59x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.7x
Net Borç/EBITDA 1.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.34x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 36.0x
Faiz karşılama 36.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+14.0
Hasılat yıllık %14.0 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-41.4
Net kâr yıllık %-41.4 gerilemiş (2022/12) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+113.9%
Artı %113.9 beklenen değer (223.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %74.
Bileşenler: FK hedefi: 278.96 | PD/DD hedefi: 314.13 | EV/EBITDA hedefi: 201.83
Damodaran Değerleme
64/100
Orta Damodaran skoru (64/100). ROIC (%13.8) – WACC (%12.7) farkı +1.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
70/100
Düşük borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 36.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 87/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.8
ROIC (%13.8) sermaye maliyetini hafifçe (1.1 puan) aşıyor.
WACC: %12.7
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
₽881.5
Graham içsel değer: ₽881.5. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
2.0x vs 5.5x
Sektör medyanının %64 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.16x vs 0.93x
Sektörden %83 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.1x vs 4.0x
Sektörden %48 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.8 vs %12.7 WACC
ROIC 1.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.5 vs %27.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.5
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (104.71), TRAMA-99 çizgisinin %7.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 104.71
TRAMA: 97.49
Fark: %+7.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
GAZP — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.