EZTC3EZTEC Empreendimentos e Participações S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
18.05
BRL
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
68/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$28.5
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$110M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-7.7). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-16.1 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %29.3. Her 100R$ satıştan 29R$ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.06x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (R$110M) ama FCF negatif (-R$24M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.3. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.94. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+40.5 artabilir (R$110M → R$155M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%43.9
VaR 95% ?
%4.36
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.24
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.26
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%37.5
04.12.2025 → 18.08.2026
الانحراف ?
0.99
Parametrik%4.36
Historik%3.99
Cornish-Fisher%3.21
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+26.1%
ROIC ?
4.2%
قيمة DCF ?
12.08
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-7.7 düşerek 110.4M BRL oldu
Yıllık net kâr %-21.1 geriledi
Hasılat çeyreklik %+16.8 büyüdü (376.7M BRL)
Yıllık hasılat daraldı (%-16.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %39.7
Net kâr marjı yüksek: %29.3
FAVÖK yatay seyrede (163.5M BRL)
FAVÖK marjı güçlü: %43.4
Toplam borç: 1.8B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 1.7B BRL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.35x
Cari oran güçlü: 3.06x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+71.2 arttı → 72.9M BRL
İşletme nakit akışı negatif: -10.6M BRL
Serbest nakit akışı negatif: -24.0M BRL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.1
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 7.5B BRL (%+2.1)
Özkaynak: 5.2B BRL (%+1.6)
İşletme kârı pozitif: 49.0M BRL
Faiz karşılama oranı: 2.5x (Faiz: 64.6M BRL)
Ödenmiş sermaye: 277.4M BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.3B BRL
İşletme sermayesi değişimi: %-22.3
CAPEX: 13.4M BRL (Hasılatın %3.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+21.7 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 14.83 BRL
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %29.3
Net kâr marjı %29.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -7.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.2
ROE %10.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %43.4
FAVÖK marjı %43.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %39.7
Hasılat başına brüt kâr %39.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %36.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %36.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 9.3x القطاع: 15.3x
F/K 9.3x — sektör medyanının (15.3x) %39 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.94x القطاع: 2.02x
PD/DD 0.94x — sektör medyanının (2.02x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.2x القطاع: 8.2x
EV/EBITDA 9.2x — sektör medyanının (8.2x) %12 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 3.06x
Cari oran 3.06x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.5x
Net Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.35x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 4.3x
Faiz karşılama 4.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-16.1
Hasılat yıllık %-16.1 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-21.1
Net kâr yıllık %-21.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 158.0M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 106.7M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+26.1%
Artı %26.1 beklenen değer (22.39) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 39.16 | EV/EBITDA hedefi: 15.78 | DCF hedefi: 12.08
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
68/100
Orta düzey borç riski (68/100). Faiz karşılama oranı 4.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.2
ROIC (%4.2) sermaye maliyetinin (15.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.08
DCF (12.08) güncel fiyatın %32.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 17.75
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
R$28.5
Graham içsel değer: R$28.5. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.3x vs 15.3x
Sektör medyanının %39 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.94x vs 2.02x
Sektörden %53 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.2x vs 8.2x
Sektörden %12 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.2 vs %15.9 WACC
ROIC 11.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%36.9 vs %50.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %36.9
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (18.05), TRAMA-99 çizgisinin %21.7 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 18.05
TRAMA: 14.83
الفرق: %+21.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
EZTC3 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.