ESSITY_B

NORDIC
277.40
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
40/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
51/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€20.5
Pahalı
Active Metric?
3/4
Confidence?
64%
Lothien Robustness Summary
29/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (29/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €237M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-7.1). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 5.13x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 22.11. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 99.8. Pahalı değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%19.7
VaR 95% ?
%2.00
daily max loss
VaR 99% ?
%2.84
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.01
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%16.6
24.02.2026 → 27.03.2026
Skewness ?
-0.82
Parametrik%2.00
Historik%1.92
Cornish-Fisher%2.14
Return Distribution
Valuation
Potential?
-25.0%
ROIC ?
3.1%
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-7.1 düşerek 237.1M EUR oldu
Yıllık net kâr %-11.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %+5.7 büyüdü (3.1B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.6)
Brüt kâr marjı: %32.6
Net kâr marjı: %7.6
FAVÖK yatay seyrede (555.2M EUR)
FAVÖK marjı: %17.9
Toplam borç: 42.6B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 42.1B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 5.19x
Cari oran: 1.09x — yeterli likidite
Nakit %-48.8 azaldı → 486.1M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 271.8M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 136.0M EUR
ROE düşük: %2.9
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar: 16.1B EUR (%+0.4)
Özkaynak %+5.8 arttı → 8.2B EUR
İşletme kârı pozitif: 391.6M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 35.3x (Faiz: 15.7M EUR)
Ödenmiş sermaye: 678.6M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 409.7M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+56.6
CAPEX: 135.8M EUR (Hasılatın %4.4'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 260.17 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %7.6
Net kâr marjı %7.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.7
ROE %9.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.9
FAVÖK marjı %17.9 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %32.6
Hasılat başına brüt kâr %32.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 100.0x Sector: 83.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (83.2x) %20 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 22.11x Sector: 9.66x
PD/DD 22.11x — sektör medyanının %129 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 99.8x Sector: 93.6x
EV/EBITDA 99.8x — sektör medyanının (93.6x) %7 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.09x
Cari oran 1.09x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 19.0x
Net Borç/EBITDA 19.0x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 5.19x
Borç/Özkaynak 5.19x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 23.6x
Faiz karşılama 23.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.6
Hasılat yıllık %2.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-11.8
Net kâr yıllık %-11.8 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
40/100
Orta düzey sağlamlık (40/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-25.0%
Eksi %25.0 beklenen değer (200.49) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 125.21 | PD/DD hedefi: 120.24 | EV/EBITDA hedefi: 250.64
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). ROIC (%3.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
51/100
Orta düzey borç riski (51/100). Faiz karşılama oranı 23.6x — güçlü. Borç/EBITDA 19.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 84/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.1
ROIC (%3.1) sermaye maliyetinin (8.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.4
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
€20.5
Güncel fiyat Graham değerinin %92.3 üzerinde (€20.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
100.0x vs 83.2x
Sektör medyanının %20 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
22.11x vs 9.66x
Sektörden %129 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
99.8x vs 93.6x
Sektörden %7 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.1 vs %8.4 WACC
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.6 vs %18.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (277.40), TRAMA-99 çizgisinin %6.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 277.40
TRAMA: 260.17
Difference: %+6.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
ESSITY_B — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.