ESEversource Energy

🇺🇸 US
Smart Money 35
66.85
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
61/100
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
39/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (39/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $53M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-91.3 geriledi ($607M → $53M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-85.1 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-35.5 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.52x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.80x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($76M) kârın %145'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+244.1 artabilir ($53M → $181M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.8
VaR 95% ?
%2.49
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.51
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.65
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%17.0
27.02.2026 → 28.09.2026
Çarpıklık ?
-2.35
Parametrik%2.49
Historik%2.25
Cornish-Fisher%2.79
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+37.5%
ROIC ?
5.5%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-91.3 düşerek 52.7M USD oldu
Yıllık net kâr %-85.1 geriledi
Hasılat çeyreklik %-35.5 düştü (2.9B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.3)
Net kâr marjı düşük: %1.8
Toplam borç %-12.3 azaldı → 26.6B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 24.8B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.63x
Cari oran < 1: 0.80x — likidite riski
Nakit %+573.4 arttı → 1.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 76.3M USD
ROE düşük: %0.3
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 63.4B USD (%-2.0)
Özkaynak: 16.3B USD (%-1.2)
İşletme kârı pozitif: 540.9M USD
Ödenmiş sermaye: 376.5M USD
Net işletme sermayesi negatif: -1.6B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+43.7
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %34.9 (1.0B USD)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 69.15 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %10
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %1.8
Net kâr marjı %1.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -11.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.8
ROE %8.8 — düşük özkaynak getirisi.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 17.3x Sektör: 22.3x
F/K 17.3x — sektör medyanına (22.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.54x Sektör: 3.08x
PD/DD 1.54x — sektör medyanının (3.08x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.9x Sektör: 13.9x
EV/EBITDA 8.9x — sektör medyanının (13.9x) %36 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.80x
Cari oran 0.80x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.7x
Net Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.63x
Borç/Özkaynak 1.63x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 4.3x
Faiz karşılama 4.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.3
Hasılat yıllık %2.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-85.1
Net kâr yıllık %-85.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 560.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 125.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+37.5%
Artı %37.5 beklenen değer (91.76) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 74.63 | PD/DD hedefi: 135.16 | EV/EBITDA hedefi: 104.92
Damodaran Değerleme
61/100
Orta Damodaran skoru (61/100). ROIC (%5.5) – WACC (%6.4) farkı -0.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100). Faiz karşılama oranı 4.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 56/100 | Borç Servis: 59/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.5
ROIC (%5.5) sermaye maliyetinin (6.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %6.4
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.3x vs 22.3x
Sektör medyanının %22 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.54x vs 3.08x
Sektörden %50 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.9x vs 13.9x
Sektörden %36 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.5 vs %6.4 WACC
ROIC 0.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.3 vs %40.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (66.85), TRAMA-99 çizgisi (69.15) ile yakın seviyede (%-3.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 66.85
TRAMA: 69.15
Fark: %-3.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ES — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.