ERISEris Lifesciences Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
1144.40
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
35/100
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 2 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹1.4B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-49.4 geriledi (₹2.8B → ₹1.4B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.4. Her 100₹ satıştan 16₹ kâr kalıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.1. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-49.4) ama yıllık bazda artış (%+20.7). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%30.0
VaR 95% ?
%3.22
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.51
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.03
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%32.7
09.12.2025 → 16.10.2026
Çarpıklık ?
1.06
Parametrik%3.22
Historik%3.09
Cornish-Fisher%2.37
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+16.4%
ROIC ?
11.0%
DCF Değer ?
516.02
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-49.4 düşerek 1.4B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+20.7
Hasılat çeyreklik %+15.5 büyüdü (8.7B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+12.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %72.5
Brüt marj değişimi: %-2.9 puan
Net kâr marjı yüksek: %16.4
FAVÖK çeyreklik %+8.6 büyüdü (3.0B INR)
FAVÖK marjı güçlü: %34.3
İşletme kârı pozitif: 2.2B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.4x (Faiz: 466.5M INR)
Ödenmiş sermaye: 138.5M INR
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-15.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1347.56 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %16.4
Net kâr marjı %16.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -21.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.4
ROE %18.4 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %34.3
FAVÖK marjı %34.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %72.5
Hasılat başına brüt kâr %72.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Değerleme
F/K Oranı 24.7x Sektör: 38.0x
F/K 24.7x — sektör medyanının (38.0x) %35 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 4.07x Sektör: 4.71x
PD/DD 4.07x — sektör medyanı (4.71x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 16.1x Sektör: 22.6x
EV/EBITDA 16.1x — sektör medyanı (22.6x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.74x
Cari oran 0.74x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.1x
Net Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.60x
Borç/Özkaynak 0.60x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.9x
Faiz karşılama 5.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.6
Hasılat yıllık %12.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+20.7
Net kâr yıllık %20.7 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+16.4%
Artı %16.4 beklenen değer (1332.35) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 1853.28 | PD/DD hedefi: 1377.12 | EV/EBITDA hedefi: 1607.90 | DCF hedefi: 516.02
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%11.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100). Faiz karşılama oranı 5.9x — güçlü. Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 64/100 | Borç Servis: 68/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.0
ROIC (%11.0) sermaye maliyetinin (14.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
516.02
DCF (516.02) güncel fiyatın %54.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 1144.40
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
24.7x vs 38.0x
Sektör medyanının %35 altında — ucuz
PD/DD Oranı
4.07x vs 4.71x
Sektörden %14 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.1x vs 22.6x
Sektörden %29 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.0 vs %14.3 WACC
ROIC 3.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%20.0 vs %35.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %20.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (1144.40), TRAMA-99 çizgisinin %15.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 1144.40
TRAMA: 1347.56
Fark: %-15.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ERIS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.