ENGI11Energisa S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
65.29
BRL
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
29/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
43/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
R$24.0
Pahalı
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
1/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (1/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 8 | Nötr: 0
Net Zarar
Son çeyrekte -R$130M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-128.0 geriledi (R$466M → -R$130M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-150.6 düştü. Uzun vadede endişe verici.
5 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 5 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.14x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-35.8 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 50.4. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Lothien Sağlamlık Skoru: 29/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı zayıf görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+183.6 artabilir (-R$130M → R$109M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%30.9
VaR 95% ?
%3.02
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.35
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.55
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%24.9
14.04.2026 → 17.08.2026
الانحراف ?
1.27
Parametrik%3.02
Historik%2.68
Cornish-Fisher%1.90
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-30.4%
ROIC ?
7.0%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-128.0 düşerek -130.2M BRL oldu
Yıllık net kâr %-150.6 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (8.2B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.9)
Brüt kâr marjı düşük: %16.8
Net kâr marjı negatif: %-1.6 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %-35.8 düştü (1.5B BRL)
FAVÖK marjı: %18.8
Toplam borç: 42.8B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 41.7B BRL
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.20x
Cari oran: 1.56x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.2B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 975.0M BRL
Serbest nakit akışı negatif: -509.5M BRL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE negatif: %-0.7 — zarar var
ROA düşük: %-0.2
Toplam varlıklar: 86.1B BRL (%-0.7)
Özkaynak: 19.5B BRL (%-0.8)
İşletme kârı pozitif: 2.2B BRL
İşletme kârı büyüme: %+26.3
Faiz karşılama oranı düşük: 1.5x — borç servisi riski
Ödenmiş sermaye: 975.1M BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 8.5B BRL
İşletme sermayesi değişimi: %-13.1
CAPEX: 1.5B BRL (Hasılatın %18.1'i)
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+24.0 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 52.66 BRL
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %-1.6
Net kâr marjı %-1.6 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -7.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.4
ROE %6.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.8
FAVÖK marjı %18.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %16.8
Hasılat başına brüt kâr %16.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 50.4x القطاع: 15.5x
F/K 50.4x — sektör medyanının (15.5x) %225 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.24x القطاع: 2.14x
PD/DD 3.24x — sektör medyanının %51 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 12.9x القطاع: 8.6x
EV/EBITDA 12.9x — sektör medyanının (8.6x) %50 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.56x
Cari oran 1.56x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 5.3x
Net Borç/EBITDA 5.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.20x
Borç/Özkaynak 2.20x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 1.2x
Faiz karşılama 1.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.9
Hasılat yıllık %4.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-150.6
Net kâr yıllık %-150.6 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.3B). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 63.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
29/100
Zayıf sağlamlık (29/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-30.4%
Eksi %30.4 beklenen değer (45.04) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 18.92 | PD/DD hedefi: 43.07 | EV/EBITDA hedefi: 43.00
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%7.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
43/100
Yüksek borç riski (43/100). Faiz karşılama oranı 1.2x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 5.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 54/100 | Kalite: 72/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.0
ROIC (%7.0) sermaye maliyetinin (13.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.9
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
R$24.0
Graham içsel değer: R$24.0. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
50.4x vs 15.5x
Sektör medyanının %225 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.24x vs 2.14x
Sektörden %51 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.9x vs 8.6x
Sektörden %50 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.0 vs %13.9 WACC
ROIC 6.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.0 vs %24.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (65.29), TRAMA-99 çizgisinin %24.0 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 65.29
TRAMA: 52.66
الفرق: %+24.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
ENGI11 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.