EBSErste Group Bank AG

🇦🇹 Avusturya Borsası
110.10
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
70/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
€126.3
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+24.7 arttı (€879M → €1.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+40.5 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %316.4 → %327.9 (+11.5 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %27.4. Her 100€ satıştan 27€ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€1.1B) ama FCF negatif (-€2.8B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%29.9
VaR 95% ?
%2.97
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.25
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.97
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%19.4
03.02.2026 → 20.03.2026
الانحراف ?
0.02
Parametrik%2.97
Historik%3.03
Cornish-Fisher%2.92
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+41.1%
قيمة DCF ?
232.48
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+24.7 artarak 1.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+19.0
Hasılat çeyreklik %+5.4 büyüdü (4.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+40.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %327.9
Brüt marj değişimi: %+11.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %27.4
FAVÖK çeyreklik %+8.5 büyüdü (12.8B EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %321.0
Toplam borç: 59.8B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 18.4B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.10x
Nakit ve benzerleri: 41.4B EUR
İşletme nakit akışı negatif: -2.6B EUR
Serbest nakit akışı negatif: -2.8B EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.8
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 461.1B EUR (%+2.5)
Özkaynak %+6.0 arttı → 28.5B EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.7x (Faiz: 2.3B EUR)
Ödenmiş sermaye: 388.5M EUR
CAPEX: 178.0M EUR (Hasılatın %4.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 111.25 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %27.4
Net kâr marjı %27.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +4.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.6
ROE %13.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %321.0
FAVÖK marjı %321.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %327.9
Hasılat başına brüt kâr %327.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %49.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %49.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 11.4x القطاع: 12.7x
F/K 11.4x — sektör medyanına (12.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.50x القطاع: 1.39x
PD/DD 1.50x — sektör medyanının (1.39x) %8 üzerinde.
EV/EBITDA 1.3x القطاع: 4.6x
EV/EBITDA 1.3x — sektör medyanının (4.6x) %72 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 1.3x
Net Borç/EBITDA 1.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 2.10x
Borç/Özkaynak 2.10x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+40.5
Hasılat yıllık %40.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+19.0
Net kâr yıllık %19.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 776.5M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+41.1%
Artı %41.1 beklenen değer (155.41) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 126.45 | PD/DD hedefi: 105.08 | EV/EBITDA hedefi: 330.30 | DCF hedefi: 232.48
Damodaran Değerleme
70/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (70/100). ROIC sermaye maliyetini karşılıyor, şirket değer yaratıyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 91/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
232.48
DCF modeli 232.48 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %111.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 110.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Zayıf
Graham İçsel Değer
€126.3
Graham değeri (€126.3) güncel fiyata yakın (%+14.7). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
11.4x vs 12.7x
Sektör medyanının %10 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.50x vs 1.39x
Sektörden %8 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.3x vs 4.6x
Sektörden %72 daha düşük EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (110.10), TRAMA-99 çizgisi (111.25) ile yakın seviyede (%-1.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 110.10
TRAMA: 111.25
الفرق: %-1.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
EBS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.