DRREDDYDr. Reddy's Laboratories Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
1233.00
INR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
78/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₹641.7
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
47/100
Lothien Sağlamlık: Orta (47/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹4.4B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+100.8 arttı (₹2.2B → ₹4.4B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-68.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-5.6 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %57.3 → %46.5 (-10.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₹4.4B) ama FCF negatif (-₹4.6B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+40.8 arttı (₹8.6B → ₹12.2B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 31.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.3. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+100.8) ama yıllık bazda düşüş (%-68.7). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+23.6 artabilir (₹4.4B → ₹5.5B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%23.8
VaR 95% ?
%2.46
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.49
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.02
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%17.5
29.06.2026 → 28.07.2026
الانحراف ?
0.97
Parametrik%2.46
Historik%2.00
Cornish-Fisher%1.82
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+10.2%
ROIC ?
6.4%
قيمة DCF ?
130.55
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+100.8 artarak 4.4B INR oldu
Yıllık net kâr %-68.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+7.4 büyüdü (80.7B INR)
Yıllık hasılat daraldı (%-5.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %46.5
Brüt marj değişimi: %-10.7 puan
Net kâr marjı: %5.5
FAVÖK çeyreklik %+40.8 büyüdü (12.2B INR)
FAVÖK marjı: %15.1
Toplam borç: 72.0B INR
Net borç: 60.7B INR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.19x
Cari oran: 1.90x — yeterli likidite
Nakit %-27.1 azaldı → 11.2B INR
İşletme nakit akışı negatif: -927.0M INR
Serbest nakit akışı negatif: -4.6B INR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.2
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 575.3B INR (%-0.7)
Özkaynak: 383.4B INR (%+1.7)
İşletme kârı pozitif: 3.0B INR
İşletme kârı büyüme: %+265.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.9x (Faiz: 1.5B INR)
Ödenmiş sermaye: 833.0M INR
Net işletme sermayesi pozitif: 142.0B INR
İşletme sermayesi değişimi: %+5.6
CAPEX: 3.7B INR (Hasılatın %4.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.7
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1241.70 INR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %5.5
Net kâr marjı %5.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.7
ROE %8.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.1
FAVÖK marjı %15.1 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %46.5
Hasılat başına brüt kâr %46.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 31.0x القطاع: 41.0x
F/K 31.0x — sektör medyanına (41.0x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.68x القطاع: 4.71x
PD/DD 2.68x — sektör medyanının (4.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 16.3x القطاع: 23.1x
EV/EBITDA 16.3x — sektör medyanı (23.1x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.90x
Cari oran 1.90x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 13.8x
Faiz karşılama 13.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-5.6
Hasılat yıllık %-5.6 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-68.7
Net kâr yıllık %-68.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+10.2%
Artı %10.2 beklenen değer (1358.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 1192.48 | PD/DD hedefi: 2200.78 | EV/EBITDA hedefi: 1749.89 | DCF hedefi: 308.25
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%6.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
78/100
Düşük borç riski (78/100). Faiz karşılama oranı 13.8x — güçlü. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 85/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.4
ROIC (%6.4) sermaye maliyetinin (12.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
130.55
DCF (130.55) güncel fiyatın %89.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 1233.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₹641.7
Graham içsel değer: ₹641.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
31.0x vs 41.0x
Sektör medyanının %24 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.68x vs 4.71x
Sektörden %43 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.3x vs 23.1x
Sektörden %30 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.4 vs %12.9 WACC
ROIC 6.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.0 vs %20.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.0
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (1233.00), TRAMA-99 çizgisi (1241.70) ile yakın seviyede (%-0.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 1233.00
TRAMA: 1241.70
الفرق: %-0.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
DRREDDY — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.