DBISDlala Brokerage and Investment Holding Company Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
1.70
QAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
29/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
16/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
QAR0.2
Pahalı
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
56%
ملخص متانة لوذيان
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR5M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+224.8 arttı (-QAR4M → QAR5M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-20.7 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-23.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %19.0 → %66.3 (+47.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %86.6. Her 100QAR satıştan 87QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR39M fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (QAR5M) ama FCF negatif (-QAR42M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+263.8 arttı (-QAR3M → QAR5M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 754.2. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-1.9. Şirket özsermayesini eritiyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 29/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı zayıf görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-25.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%41.4
VaR 95% ?
%4.05
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.83
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.47
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%19.2
24.06.2026 → 05.07.2026
الانحراف ?
1.01
Parametrik%4.05
Historik%3.62
Cornish-Fisher%3.03
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-27.6%
ROIC ?
-0.8%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+224.8 artarak 4.7M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+15.8
Hasılat çeyreklik %-20.7 düştü (5.4M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-23.4)
Brüt kâr marjı güçlü: %66.3
Brüt marj değişimi: %+47.3 puan
Net kâr marjı yüksek: %86.6
FAVÖK çeyreklik %+263.8 büyüdü (5.1M QAR)
FAVÖK marjı güçlü: %95.2
Toplam borç: 0 QAR
Net nakit pozisyonunda: -39.3M QAR (borçsuz)
Cari oran: 1.70x — yeterli likidite
Nakit %-42.9 azaldı → 39.3M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -40.7M QAR
Serbest nakit akışı negatif: -42.2M QAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.5
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar %-25.6 küçüldü → 384.2M QAR
Özkaynak: 190.0M QAR (%+2.5)
İşletme kârı pozitif: 4.4M QAR
İşletme kârı büyüme: %+223.4
Ödenmiş sermaye: 190.4M QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 132.8M QAR
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %27.8 (1.5M QAR)
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 1.51 QAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %84'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %86.6
Net kâr marjı %86.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +141.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-1.9
ROE %-1.9 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %95.2
FAVÖK marjı %95.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %66.3
Hasılat başına brüt kâr %66.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-66.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-66.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
PD/DD Oranı 1.70x القطاع: 1.29x
PD/DD 1.70x — sektör medyanının (1.29x) %32 üzerinde.
المديونية
Cari Oran 1.70x
Cari oran 1.70x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-23.4
Hasılat yıllık %-23.4 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+15.8
Net kâr yıllık %15.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
29/100
Zayıf sağlamlık (29/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-27.6%
Eksi %27.6 beklenen değer (1.23) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 1.31 | EV/EBITDA hedefi: 0.43
Damodaran Değerleme
16/100
Düşük Damodaran skoru (16/100). ROIC (%-0.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100).
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 85/100 | Kalite: 24/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.8
ROIC (%-0.8) sermaye maliyetinin (16.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %16.8
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
QAR0.2
Graham içsel değer: QAR0.2. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
1.70x vs 1.29x
Sektörden %32 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
754.2x vs 9.0x
Sektörden %8242 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-0.8 vs %16.8 WACC
ROIC 17.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.5 vs %1.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.5
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (1.70), TRAMA-99 çizgisinin %12.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 1.70
TRAMA: 1.51
الفرق: %+12.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
DBIS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.