CYRE3Cyrela Brazil Realty S.A. Empreendimentos e Participações

🇧🇷 Brezilya Borsası
32.20
BRL
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
R$61.8
Ucuz
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
87/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (87/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 10 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$452M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+52.2 arttı (R$297M → R$452M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+22.5 arttı (R$2.0B → R$2.5B). Talep güçlü.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.2. Her 100R$ satıştan 18R$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.77x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.37x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %27. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+25.7 arttı (R$654M → R$822M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 5.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 6.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+17.1 artabilir (R$452M → R$529M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%50.2
VaR 95% ?
%5.11
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.27
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.98
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%48.2
04.12.2025 → 05.06.2026
Çarpıklık ?
-0.23
Parametrik%5.11
Historik%4.61
Cornish-Fisher%4.74
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+16.5%
ROIC ?
6.8%
DCF Değer ?
1.01
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+52.2 artarak 451.6M BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+16.4
Hasılat çeyreklik %+22.5 büyüdü (2.5B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.7)
Brüt kâr marjı: %34.4
Brüt marj değişimi: %+1.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %18.2
FAVÖK çeyreklik %+25.7 büyüdü (822.3M BRL)
FAVÖK marjı güçlü: %33.1
Toplam borç: 8.9B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 8.6B BRL
Borç/Özkaynak oranı: 0.79x
Cari oran güçlü: 3.37x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+18.5 arttı → 230.7M BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 208.9M BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 122.2M BRL
ROE düşük: %4.0
ROA düşük: %1.6
Toplam varlıklar: 27.7B BRL (%+3.8)
Özkaynak %+5.2 arttı → 11.2B BRL
İşletme kârı pozitif: 385.0M BRL
İşletme kârı büyüme: %+66.3
Faiz karşılama oranı: 2.8x (Faiz: 295.9M BRL)
Ödenmiş sermaye: 366.3M BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 11.2B BRL
CAPEX: 86.7M BRL (Hasılatın %3.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+22.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 26.29 BRL
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %18.2
Net kâr marjı %18.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.7
ROE %18.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %33.1
FAVÖK marjı %33.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %34.4
Hasılat başına brüt kâr %34.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 5.8x Sektör: 15.3x
F/K 5.8x — sektör medyanının (15.3x) %62 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.06x Sektör: 2.02x
PD/DD 1.06x — sektör medyanının (2.02x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.0x Sektör: 8.2x
EV/EBITDA 6.0x — sektör medyanı (8.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 3.37x
Cari oran 3.37x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.6x
Net Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.79x
Borç/Özkaynak 0.79x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.7
Hasılat yıllık %17.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+16.4
Net kâr yıllık %16.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 589.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 312.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+16.5%
Artı %16.5 beklenen değer (37.62) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 64.38 | EV/EBITDA hedefi: 44.15 | DCF hedefi: 8.07
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 81/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 87/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.8
ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin (13.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.01
DCF (1.01) güncel fiyatın %96.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 32.29
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
R$61.8
Graham içsel değer: R$61.8. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
5.8x vs 15.3x
Sektör medyanının %62 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.06x vs 2.02x
Sektörden %48 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.0x vs 8.2x
Sektörden %27 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.8 vs %13.5 WACC
ROIC 6.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%20.7 vs %34.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %20.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (32.20), TRAMA-99 çizgisinin %22.5 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Fiyat:: 32.20
TRAMA: 26.29
Fark: %+22.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
CYRE3 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.