CSAXA SA

🇪🇺 Euronext
42.97
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
84/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
77/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
91/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
€49.6
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €7.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+212.5 arttı (€2.4B → €7.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+212.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+265.5 arttı (€26.5B → €96.8B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+265.5 arttı. Şirket büyüyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.17x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€7.7B) ama FCF negatif (-€26.4B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 5.2. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.4. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %27.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 84/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-52.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%18.0
VaR 95% ?
%1.82
daily max loss
VaR 99% ?
%2.60
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.61
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%9.6
27.02.2026 → 09.03.2026
Skewness ?
-0.48
Parametrik%1.82
Historik%1.90
Cornish-Fisher%1.94
Return Distribution
Valuation
Potential?
+48.8%
DCF Value ?
88.36
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+212.5
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+265.5)
Brüt kâr marjı düşük: %14.9
Net kâr marjı: %7.9
FAVÖK marjı: %14.9
Toplam borç: 70.7B EUR
Net borç: 52.2B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.58x
Nakit ve benzerleri: 18.5B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 14.9B EUR
Serbest nakit akışı negatif: -26.4B EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %17.1
ROA düşük: %1.2
Ödenmiş sermaye: 2.0B EUR
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 43.07 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %7.9
Net kâr marjı %7.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.3 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %27.3
ROE %27.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %14.9
FAVÖK marjı %14.9 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %14.9
Hasılat başına brüt kâr %14.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-5.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-5.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 5.2x Sector: 10.6x
F/K 5.2x — sektör medyanının (10.6x) %51 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.95x Sector: 1.41x
PD/DD 1.95x — sektör medyanının (1.41x) %38 üzerinde.
EV/EBITDA 2.4x Sector: 4.3x
EV/EBITDA 2.4x — sektör medyanının (4.3x) %44 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 1.2x
Net Borç/EBITDA 1.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 1.58x
Borç/Özkaynak 1.58x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 14.9x
Faiz karşılama 14.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+265.5
Hasılat yıllık %265.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+212.5
Net kâr yıllık %212.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 4.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 2.2B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
84/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (84/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+48.8%
Artı %48.8 beklenen değer (63.93) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 85.10 | PD/DD hedefi: 33.59 | EV/EBITDA hedefi: 77.25 | DCF hedefi: 88.36
Damodaran Değerleme
77/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (77/100). ROIC sermaye maliyetini karşılıyor, şirket değer yaratıyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
91/100
Düşük borç riski (91/100). Faiz karşılama oranı 14.9x — güçlü. Borç/EBITDA 1.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 80/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
88.36
DCF modeli 88.36 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %105.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 42.97
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
€49.6
Graham değeri (€49.6) güncel fiyata yakın (%+15.4). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
5.2x vs 10.6x
Sektör medyanının %51 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.95x vs 1.41x
Sektörden %38 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.4x vs 4.3x
Sektörden %44 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.5 vs %32.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (42.97), TRAMA-99 çizgisi (43.07) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 42.97
TRAMA: 43.07
Difference: %-0.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
CS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.