CNPCenterPoint Energy, Inc (Holding Co)

🇺🇸 US
Smart Money 32
40.55
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
53/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$26.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $244M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-22.8 geriledi ($316M → $244M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-27.7 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %41.6 → %52.5 (+10.8 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.10x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($244M) ama FCF negatif (-$592M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-22.8) ama yıllık bazda artış (%+23.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+31.0 artabilir ($244M → $320M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%17.0
VaR 95% ?
%1.75
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.48
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.37
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.2
29.06.2026 → 28.09.2026
Çarpıklık ?
-0.33
Parametrik%1.75
Historik%1.77
Cornish-Fisher%1.85
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+0.4%
ROIC ?
5.0%
DCF Değer ?
19.73
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-22.8 düşerek 244.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+23.2
Hasılat çeyreklik %-27.7 düştü (2.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+10.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %52.5
Brüt marj değişimi: %+10.8 puan
Net kâr marjı: %11.3
FAVÖK çeyreklik %-9.7 düştü (1.0B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %46.6
Toplam borç: 24.6B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 24.6B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.10x
Cari oran: 1.12x — yeterli likidite
Nakit %-92.3 azaldı → 49.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 778.0M USD
Serbest nakit akışı negatif: -592.0M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.1
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 48.2B USD (%+0.9)
Özkaynak: 11.7B USD (%+2.4)
İşletme kârı pozitif: 534.0M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.0x (Faiz: 201.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 658.7M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 597.0M USD
İşletme sermayesi değişimi: %-31.8
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %63.7 (1.4B USD)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 40.64 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %11
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.3
Net kâr marjı %11.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.6
ROE %9.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %46.6
FAVÖK marjı %46.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %52.5
Hasılat başına brüt kâr %52.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-28.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-28.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 23.8x Sektör: 22.3x
F/K 23.8x — sektör medyanının (22.3x) %7 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.27x Sektör: 3.08x
PD/DD 2.27x — sektör medyanı (3.08x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 12.8x Sektör: 13.9x
EV/EBITDA 12.8x — sektör medyanı (13.9x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.12x
Cari oran 1.12x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 6.2x
Net Borç/EBITDA 6.2x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.10x
Borç/Özkaynak 2.10x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 4.0x
Faiz karşılama 4.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+10.7
Hasılat yıllık %10.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+23.2
Net kâr yıllık %23.2 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 319.8M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 223.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
53/100
Orta düzey sağlamlık (53/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+0.4%
Artı %0.4 beklenen değer (40.53) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 38.66 | PD/DD hedefi: 56.32 | EV/EBITDA hedefi: 43.93 | DCF hedefi: 19.73
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%5.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 4.0x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 6.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 43/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.0
ROIC (%5.0) sermaye maliyetinin (6.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %6.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
19.73
DCF (19.73) güncel fiyatın %51.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 40.38
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$26.1
Güncel fiyat Graham değerinin %35.4 üzerinde ($26.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
23.8x vs 22.3x
Sektör medyanının %7 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.27x vs 3.08x
Sektörden %26 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.8x vs 13.9x
Sektörden %8 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.0 vs %6.4 WACC
ROIC 1.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.6 vs %41.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (40.55), TRAMA-99 çizgisi (40.64) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 40.55
TRAMA: 40.64
Fark: %-0.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CNP — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.