CMIG4Companhia Energética de Minas Gerais - CEMIG

🇧🇷 Brezilya Borsası
11.83
BRL
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
64/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
56/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl cari oran verisi yok (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$19.2
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
67%
Lothien Robustness Summary
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$945M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-3.5). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.71x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+28.8 arttı (R$1.6B → R$2.1B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%23.9
VaR 95% ?
%2.43
daily max loss
VaR 99% ?
%3.46
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.09
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%28.0
10.04.2026 → 20.08.2026
Skewness ?
0.01
Parametrik%2.43
Historik%2.47
Cornish-Fisher%2.41
Return Distribution
Valuation
Potential?
+34.6%
ROIC ?
12.2%
DCF Value ?
0.18
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (945.0M BRL, %-3.5)
Yıllık net kâr %-20.5 geriledi
Hasılat çeyreklik %+6.4 büyüdü (11.0B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+3.2)
Brüt kâr marjı düşük: %16.4
Net kâr marjı: %8.6
FAVÖK çeyreklik %+28.8 büyüdü (2.1B BRL)
FAVÖK marjı: %19.2
Toplam borç: 22.7B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 20.6B BRL
Borç/Özkaynak oranı: 0.78x
Cari oran: 1.17x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 2.2B BRL
ROE düşük: %3.2
ROA düşük: %1.3
İşletme kârı pozitif: 1.9B BRL
İşletme kârı büyüme: %+45.0
Faiz karşılama oranı: 2.0x (Faiz: 1.1B BRL)
Ödenmiş sermaye: 2.9B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.3B BRL
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.7 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 11.09 BRL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %22
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %8.6
Net kâr marjı %8.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.9
ROE %15.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %19.2
FAVÖK marjı %19.2 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %16.4
Hasılat başına brüt kâr %16.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 7.3x Sector: 15.5x
F/K 7.3x — sektör medyanının (15.5x) %53 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.15x Sector: 2.14x
PD/DD 1.15x — sektör medyanının (2.14x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.2x Sector: 8.6x
EV/EBITDA 6.2x — sektör medyanı (8.6x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.17x
Cari oran 1.17x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.6x
Net Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.78x
Borç/Özkaynak 0.78x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.1x
Faiz karşılama 3.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+3.2
Hasılat yıllık %3.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-20.5
Net kâr yıllık %-20.5 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 2.0B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.0B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+34.6%
Artı %34.6 beklenen değer (15.83) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 25.11 | PD/DD hedefi: 22.47 | EV/EBITDA hedefi: 16.41 | DCF hedefi: 2.94
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%12.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
56/100
Orta düzey borç riski (56/100). Faiz karşılama oranı 3.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 77/100 | Borç Servis: 61/100 | Kalite: 81/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.2
ROIC (%12.2) sermaye maliyetinin (15.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.18
DCF (0.18) güncel fiyatın %98.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 11.76
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
R$19.2
Graham içsel değer: R$19.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
7.3x vs 15.5x
Sektör medyanının %53 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.15x vs 2.14x
Sektörden %46 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.2x vs 8.6x
Sektörden %28 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.2 vs %15.3 WACC
ROIC 3.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.6 vs %20.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (11.83), TRAMA-99 çizgisinin %6.7 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 11.83
TRAMA: 11.09
Difference: %+6.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
CMIG4 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.