CLColgate-Palmolive

🇺🇸 US
Smart Money 47
94.11
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
61/100
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$4.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $693M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+7.3). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 27.49x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($867M) kârın %125'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 36.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 315.42. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 21.1. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %1069.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+62.8 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%22.6
VaR 95% ?
%2.26
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.23
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.66
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%17.5
27.02.2026 → 21.04.2026
Çarpıklık ?
0.32
Parametrik%2.26
Historik%2.16
Cornish-Fisher%2.10
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-16.1%
ROIC ?
45.7%
DCF Değer ?
156.20
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+7.3 artarak 693.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-6.7)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (5.4B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %61.5
Net kâr marjı: %12.9
FAVÖK çeyreklik %+5.1 büyüdü (1.2B USD)
FAVÖK marjı: %21.8
Toplam borç: 7.9B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 6.5B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 33.29x
Cari oran: 1.03x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.4B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 995.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 867.0M USD
ROE yüksek: %293.6 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA: %4.1
Toplam varlıklar: 16.8B USD (%+1.1)
Özkaynak %+62.8 arttı → 236.0M USD
İşletme kârı pozitif: 1.0B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 37.6x (Faiz: 31.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 800.2M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 160.0M USD
İşletme sermayesi değişimi: %+8.1
CAPEX: 128.0M USD (Hasılatın %2.4'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+7.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 87.90 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %12.9
Net kâr marjı %12.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %1069.3
ROE %1069.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %21.8
FAVÖK marjı %21.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %61.5
Hasılat başına brüt kâr %61.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 36.5x Sektör: 25.4x
F/K 36.5x — sektör medyanının (25.4x) %44 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 315.42x Sektör: 3.78x
PD/DD 315.42x — sektör medyanının %8245 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 21.1x Sektör: 15.1x
EV/EBITDA 21.1x — sektör medyanının (15.1x) %40 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.03x
Cari oran 1.03x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.0x
Net Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 33.29x
Borç/Özkaynak 33.29x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 14.8x
Faiz karşılama 14.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.9
Hasılat yıllık %4.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-6.7
Net kâr yıllık %-6.7 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 736.0M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 351.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-16.1%
Eksi %16.1 beklenen değer (78.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 64.95 | PD/DD hedefi: 23.34 | EV/EBITDA hedefi: 66.82 | DCF hedefi: 156.20
Damodaran Değerleme
61/100
Orta Damodaran skoru (61/100). ROIC (%45.7) – WACC (%7.6) farkı +38.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100). Faiz karşılama oranı 14.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 33/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 94/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%45.7
ROIC (%45.7) sermaye maliyetini 38.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
156.20
DCF modeli 156.20 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %67.3 ucuz.
Mevcut fiyat: 93.38
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$4.1
Güncel fiyat Graham değerinin %95.6 üzerinde ($4.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
36.5x vs 25.4x
Sektör medyanının %44 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
315.42x vs 3.78x
Sektörden %8245 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
21.1x vs 15.1x
Sektörden %40 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%45.7 vs %7.6 WACC
ROIC 38.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.7 vs %18.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.7
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (94.11), TRAMA-99 çizgisinin %7.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 94.11
TRAMA: 87.90
Fark: %+7.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.