CHMKChelyabinsk Metallurgical Plant PAO

🇷🇺 MOEX
3145.00
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
38/100
Dalio Risk ?
38/100
Piotroski ?
Hesaplanamadı
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham ?
₽36,801.8
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
59%
ملخص متانة لوذيان
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽2.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.72x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.18x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₽2.2B) ama FCF negatif (-₽3.0B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 1.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.15. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%26.0
VaR 95% ?
%2.80
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.92
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.11
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%42.5
10.03.2026 → 17.07.2026
الانحراف ?
-0.36
Parametrik%2.80
Historik%2.66
Cornish-Fisher%2.87
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+73.8%
ROIC ?
3.9%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2021/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (2.2B RUB, %+0.0)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (44.2B RUB)
Brüt kâr marjı düşük: %17.1
Net kâr marjı: %5.0
FAVÖK yatay seyrede (6.0B RUB)
FAVÖK marjı: %13.5
Toplam borç: 184.2B RUB
Net borç hasılatın üzerinde: 184.1B RUB
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.72x
Cari oran güçlü: 2.18x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 54.2M RUB
Serbest nakit akışı negatif: -3.0B RUB — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.3
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 277.7B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 67.6B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 3.2B RUB
Ödenmiş sermaye: 3.2M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 74.1B RUB
CAPEX: 111.6M RUB (Hasılatın %0.3'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.9
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 3204.50 RUB
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %5.0
Net kâr marjı %5.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.2
ROE %13.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.5
FAVÖK marjı %13.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %17.1
Hasılat başına brüt kâr %17.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-6.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-6.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 1.1x القطاع: 10.1x
F/K 1.1x — sektör medyanının (10.1x) %89 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.15x القطاع: 1.81x
PD/DD 0.15x — sektör medyanının (1.81x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.1x القطاع: 4.9x
EV/EBITDA 8.1x — sektör medyanının (4.9x) %66 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 2.18x
Cari oran 2.18x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 7.7x
Net Borç/EBITDA 7.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.72x
Borç/Özkaynak 2.72x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 0.7x
Faiz karşılama 0.7x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
لا توجد بيانات الميزانية العمومية
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+73.8%
Artı %73.8 beklenen değer (5466.37) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: FK hedefi: 9435.00 | PD/DD hedefi: 9435.00 | EV/EBITDA hedefi: 1897.47
Damodaran Değerleme
38/100
Düşük Damodaran skoru (38/100). ROIC (%3.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
38/100
Yüksek borç riski (38/100). Faiz karşılama oranı 0.7x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 7.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 18/100 | Borç Servis: 59/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.9
ROIC (%3.9) sermaye maliyetinin (15.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.6
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
—
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham İçsel Değer
₽36,801.8
Graham içsel değer: ₽36,801.8. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
1.1x vs 10.1x
Sektör medyanının %89 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.15x vs 1.81x
Sektörden %92 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.1x vs 4.9x
Sektörden %66 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.9 vs %15.6 WACC
ROIC 11.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.0 vs %13.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.0
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (3145.00), TRAMA-99 çizgisi (3204.50) ile yakın seviyede (%-1.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 3145.00
TRAMA: 3204.50
الفرق: %-1.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
CHMK — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.