CDNSCadence Design Systems

🇺🇸 US
Smart Money 46
319.51
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
46/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
$53.0
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
67/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (67/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $367M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+9.4). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+129.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %23.2. Her 100$ satıştan 23$ kâr kalıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($575M) kârın %157'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 64.1. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 12.87. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 39.3. Pahalı değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%40.4
VaR 95% ?
%4.16
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.89
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.81
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%34.2
02.06.2026 → 15.09.2026
الانحراف ?
0.10
Parametrik%4.16
Historik%3.60
Cornish-Fisher%3.96
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-44.9%
ROIC ?
16.0%
قيمة DCF ?
95.09
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+9.4 artarak 367.1M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+129.3
Hasılat çeyreklik %+7.5 büyüdü (1.6B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+24.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %84.9
Net kâr marjı yüksek: %23.2
FAVÖK çeyreklik %+22.0 büyüdü (663.7M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %41.9
Toplam borç %-14.0 azaldı → 2.7B USD
Net borç: 1.2B USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.39x
Cari oran: 1.74x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.4B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 634.9M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 575.3M USD
ROE düşük: %5.4
ROA: %3.0
Toplam varlıklar: 12.1B USD (%-0.1)
Özkaynak: 6.9B USD (%+4.5)
İşletme kârı pozitif: 450.0M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 103.7x (Faiz: 6.4M USD)
Ödenmiş sermaye: 275.4M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 1.4B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+34.9
CAPEX: 59.6M USD (Hasılatın %3.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 329.31 USD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %23.2
Net kâr marjı %23.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %20.5
ROE %20.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %41.9
FAVÖK marjı %41.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %84.9
Hasılat başına brüt kâr %84.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %28.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %28.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 64.1x القطاع: 26.9x
F/K 64.1x — sektör medyanının (26.9x) %138 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 12.87x القطاع: 4.51x
PD/DD 12.87x — sektör medyanının %185 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 39.3x القطاع: 19.4x
EV/EBITDA 39.3x — sektör medyanının (19.4x) %103 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.74x
Cari oran 1.74x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.2x
Net Borç/EBITDA 1.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.39x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 19.0x
Faiz karşılama 19.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+24.2
Hasılat yıllık %24.2 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+129.3
Net kâr yıllık %129.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 364.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 252.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-44.9%
Eksi %44.9 beklenen değer (176.48) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 140.57 | PD/DD hedefi: 117.93 | EV/EBITDA hedefi: 157.93 | DCF hedefi: 95.09
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 19.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.0
ROIC (%16.0) sermaye maliyetini 5.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
95.09
DCF (95.09) güncel fiyatın %70.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 320.52
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
$53.0
Güncel fiyat Graham değerinin %83.5 üzerinde ($53.0) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
64.1x vs 26.9x
Sektör medyanının %138 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
12.87x vs 4.51x
Sektörden %185 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
39.3x vs 19.4x
Sektörden %103 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.0 vs %10.7 WACC
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%23.6 vs %39.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %23.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (319.51), TRAMA-99 çizgisi (329.31) ile yakın seviyede (%-3.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 319.51
TRAMA: 329.31
الفرق: %-3.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CDNS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.