BEMADamaan Islamic Insurance Company "Beema" (Q.P.S.C.)

🇶🇦 QSE
4.40
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
74/100
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR6.8
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
92/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (92/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR36M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.3 arttı (QAR25M → QAR36M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+39.7 arttı (QAR173M → QAR241M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+45.8 arttı. Şirket büyüyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR388M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR84M) kârın %233'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%35.0
VaR 95% ?
%3.60
daily max loss
VaR 99% ?
%5.10
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.32
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%21.6
13.08.2026 → 12.10.2026
Skewness ?
0.39
Parametrik%3.60
Historik%3.38
Cornish-Fisher%3.12
Return Distribution
Valuation
Potential?
+82.9%
ROIC ?
25.6%
DCF Value ?
13.76
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.3 artarak 36.0M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+24.0
Hasılat çeyreklik %+39.7 büyüdü (241.2M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+45.8)
Brüt kâr marjı: %21.7
Net kâr marjı: %14.9
FAVÖK marjı güçlü: %47.1
Toplam borç: 2.8M QAR
Net nakit pozisyonunda: -387.6M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit %+27.9 arttı → 390.5M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 86.9M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 84.1M QAR
ROE düşük: %4.8
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar %+10.4 büyüdü → 1.8B QAR
Özkaynak %+7.5 arttı → 757.6M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 1438.9x (Faiz: 79,027 QAR)
Ödenmiş sermaye: 200.0M QAR
CAPEX: 2.8M QAR (Hasılatın %1.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.0 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 4.08 QAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %14.9
Net kâr marjı %14.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.7
ROE %10.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %47.1
FAVÖK marjı %47.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %21.7
Hasılat başına brüt kâr %21.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %30.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %30.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 8.4x Sector: 12.2x
F/K 8.4x — sektör medyanının (12.2x) %31 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.16x Sector: 1.29x
PD/DD 1.16x — sektör medyanı (1.29x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 1.1x Sector: 9.0x
EV/EBITDA 1.1x — sektör medyanının (9.0x) %88 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 2614.1x
Faiz karşılama 2614.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+45.8
Hasılat yıllık %45.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+24.0
Net kâr yıllık %24.0 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+82.9%
Artı %82.9 beklenen değer (8.05) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 6.83 | PD/DD hedefi: 5.09 | EV/EBITDA hedefi: 13.20 | DCF hedefi: 13.20
Damodaran Değerleme
74/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (74/100). ROIC (%25.6) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 2614.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 84/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.6
ROIC (%25.6) sermaye maliyetini 10.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.76
DCF modeli 13.76 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %212.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 4.40
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR6.8
Graham içsel değer: QAR6.8. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
8.4x vs 12.2x
Sektör medyanının %31 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.16x vs 1.29x
Sektörden %10 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.1x vs 9.0x
Sektörden %88 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.6 vs %14.8 WACC
ROIC 10.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.2 vs %56.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (4.40), TRAMA-99 çizgisinin %8.0 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 4.40
TRAMA: 4.08
Difference: %+8.0
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
BEMA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.