BEMADamaan Islamic Insurance Company "Beema" (Q.P.S.C.)

🇶🇦 QSE
4.40
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
74/100
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR6.8
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
92/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (92/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR36M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.3 arttı (QAR25M → QAR36M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+39.7 arttı (QAR173M → QAR241M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+45.8 arttı. Şirket büyüyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR388M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR84M) kârın %233'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%35.0
VaR 95% ?
%3.60
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.10
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.32
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%21.6
13.08.2026 → 12.10.2026
Çarpıklık ?
0.39
Parametrik%3.60
Historik%3.38
Cornish-Fisher%3.12
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+82.9%
ROIC ?
25.6%
DCF Değer ?
13.76
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.3 artarak 36.0M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+24.0
Hasılat çeyreklik %+39.7 büyüdü (241.2M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+45.8)
Brüt kâr marjı: %21.7
Net kâr marjı: %14.9
FAVÖK marjı güçlü: %47.1
Toplam borç: 2.8M QAR
Net nakit pozisyonunda: -387.6M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit %+27.9 arttı → 390.5M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 86.9M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 84.1M QAR
ROE düşük: %4.8
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar %+10.4 büyüdü → 1.8B QAR
Özkaynak %+7.5 arttı → 757.6M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 1438.9x (Faiz: 79,027 QAR)
Ödenmiş sermaye: 200.0M QAR
CAPEX: 2.8M QAR (Hasılatın %1.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.0 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 4.08 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %14.9
Net kâr marjı %14.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.7
ROE %10.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %47.1
FAVÖK marjı %47.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %21.7
Hasılat başına brüt kâr %21.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %30.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %30.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 8.4x Sektör: 12.2x
F/K 8.4x — sektör medyanının (12.2x) %31 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.16x Sektör: 1.29x
PD/DD 1.16x — sektör medyanı (1.29x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 1.1x Sektör: 9.0x
EV/EBITDA 1.1x — sektör medyanının (9.0x) %88 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 2614.1x
Faiz karşılama 2614.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+45.8
Hasılat yıllık %45.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+24.0
Net kâr yıllık %24.0 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+82.9%
Artı %82.9 beklenen değer (8.05) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 6.83 | PD/DD hedefi: 5.09 | EV/EBITDA hedefi: 13.20 | DCF hedefi: 13.20
Damodaran Değerleme
74/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (74/100). ROIC (%25.6) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 2614.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 84/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.6
ROIC (%25.6) sermaye maliyetini 10.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.76
DCF modeli 13.76 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %212.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 4.40
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR6.8
Graham içsel değer: QAR6.8. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.4x vs 12.2x
Sektör medyanının %31 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.16x vs 1.29x
Sektörden %10 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.1x vs 9.0x
Sektörden %88 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.6 vs %14.8 WACC
ROIC 10.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.2 vs %56.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (4.40), TRAMA-99 çizgisinin %8.0 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 4.40
TRAMA: 4.08
Fark: %+8.0
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
BEMA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.