APHAmphenol

🇺🇸 US
Smart Money 38
79.35
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
49/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
Dalio Risk ?
68/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $3.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+280.5 arttı ($933M → $3.5B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+225.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+55.0 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %36.7 → %40.5 (+3.8 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %40.5. Her 100$ satıştan 41$ kâr kalıyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+51.7 arttı ($2.3B → $3.5B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 12.81. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.0. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %47.0. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-15.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%45.6
VaR 95% ?
%4.59
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.55
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.71
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%28.3
27.01.2026 → 30.03.2026
Çarpıklık ?
-0.52
Parametrik%4.59
Historik%4.39
Cornish-Fisher%4.90
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-23.2%
ROIC ?
16.2%
DCF Değer ?
29.54
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+280.5 artarak 3.5B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+225.3
Hasılat çeyreklik %+14.9 büyüdü (8.8B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+55.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.5
Brüt marj değişimi: %+3.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %40.5
FAVÖK çeyreklik %+51.7 büyüdü (3.5B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %40.5
Cari oran: 1.89x — yeterli likidite
Nakit %+14.6 arttı → 4.7B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.6B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 1.2B USD
ROE yüksek: %22.9 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA: %7.9
Toplam varlıklar %+6.3 büyüdü → 44.8B USD
Özkaynak %+10.8 arttı → 15.5B USD
İşletme kârı pozitif: 2.6B USD
İşletme kârı büyüme: %+32.6
Ödenmiş sermaye: 2.5B USD
Net işletme sermayesi pozitif: 8.4B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+30.7
CAPEX: 355.5M USD (Hasılatın %4.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+8.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 73.06 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %40.5
Net kâr marjı %40.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +28.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %47.0
ROE %47.0 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %40.5
FAVÖK marjı %40.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %40.5
Hasılat başına brüt kâr %40.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %16.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %16.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 28.7x Sektör: 26.9x
F/K 28.7x — sektör medyanının (26.9x) %7 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 12.81x Sektör: 4.51x
PD/DD 12.81x — sektör medyanının %184 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 25.0x Sektör: 19.4x
EV/EBITDA 25.0x — sektör medyanının (19.4x) %29 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.89x
Cari oran 1.89x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.4x
Net Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.21x
Borç/Özkaynak 1.21x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 22.3x
Faiz karşılama 22.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+55.0
Hasılat yıllık %55.0 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+225.3
Net kâr yıllık %225.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.7B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 739.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
49/100
Orta düzey sağlamlık (49/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-23.2%
Eksi %23.2 beklenen değer (61.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 94.82 | PD/DD hedefi: 33.82 | EV/EBITDA hedefi: 62.47 | DCF hedefi: 29.54
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
68/100
Orta düzey borç riski (68/100). Faiz karşılama oranı 22.3x — güçlü. Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.2
ROIC (%16.2) sermaye maliyetini 6.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
29.54
DCF (29.54) güncel fiyatın %63.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 80.49
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
28.7x vs 26.9x
Sektör medyanının %7 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
12.81x vs 4.51x
Sektörden %184 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.0x vs 19.4x
Sektörden %29 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.2 vs %10.1 WACC
ROIC 6.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%23.9 vs %27.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %23.9
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (79.35), TRAMA-99 çizgisinin %8.6 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 79.35
TRAMA: 73.06
Fark: %+8.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

APH — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.