ALNYAlnylam Pharmaceuticals

🇺🇸 US
Smart Money 36
231.83
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
52/100
Dalio Risk ?
82/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$37.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
76/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (76/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $164M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-20.1 geriledi ($206M → $164M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+327.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+66.9 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %81.9 → %76.9 (-5.0 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $441M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.05x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($292M) kârın %178'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 38.7. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 23.11. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 26.2. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %66.5. Sermaye verimli kullanılıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-20.1) ama yıllık bazda artış (%+327.7). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+25.9 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%48.6
VaR 95% ?
%5.27
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.35
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.43
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%58.2
20.10.2025 → 30.07.2026
Çarpıklık ?
-3.01
Parametrik%5.27
Historik%4.58
Cornish-Fisher%5.70
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-32.9%
ROIC ?
101.3%
DCF Değer ?
133.69
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-20.1 düşerek 164.5M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+327.7
Hasılat çeyreklik %+10.6 büyüdü (1.3B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+66.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %76.9
Brüt marj değişimi: %-5.0 puan
Net kâr marjı: %12.7
FAVÖK çeyreklik %-10.1 düştü (273.8M USD)
FAVÖK marjı: %21.2
Toplam borç: 1.3B USD
Net nakit pozisyonunda: -440.9M USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı: 0.94x
Cari oran güçlü: 3.05x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.7B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 326.7M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 292.0M USD
ROE: %12.1
ROA: %3.0
Toplam varlıklar %+8.4 büyüdü → 5.6B USD
Özkaynak %+25.9 arttı → 1.4B USD
İşletme kârı pozitif: 231.4M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.7x (Faiz: 58.1M USD)
Ödenmiş sermaye: 133.7M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 3.1B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+8.3
CAPEX: 34.7M USD (Hasılatın %2.7'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 267.86 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %83'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %12.7
Net kâr marjı %12.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -4.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %66.5
ROE %66.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %21.2
FAVÖK marjı %21.2 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %76.9
Hasılat başına brüt kâr %76.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %17.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %17.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 38.7x Sektör: 31.8x
F/K 38.7x — sektör medyanının (31.8x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 23.11x Sektör: 4.51x
PD/DD 23.11x — sektör medyanının %412 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 26.2x Sektör: 17.5x
EV/EBITDA 26.2x — sektör medyanının (17.5x) %49 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 3.05x
Cari oran 3.05x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.94x
Borç/Özkaynak 0.94x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.0x
Faiz karşılama 5.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+66.9
Hasılat yıllık %66.9 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+327.7
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 69.8M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 25.1M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-32.9%
Eksi %32.9 beklenen değer (156.97) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 169.43 | PD/DD hedefi: 58.48 | EV/EBITDA hedefi: 156.58 | DCF hedefi: 133.69
Damodaran Değerleme
52/100
Orta Damodaran skoru (52/100). ROIC (%101.3) – WACC (%9.5) farkı +91.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
82/100
Düşük borç riski (82/100). Faiz karşılama oranı 5.0x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 66/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 62/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%101.3
ROIC (%101.3) sermaye maliyetini 91.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
133.69
DCF (133.69) güncel fiyatın %42.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 233.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
$37.1
Güncel fiyat Graham değerinin %84.1 üzerinde ($37.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
38.7x vs 31.8x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
23.11x vs 4.51x
Sektörden %412 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
26.2x vs 17.5x
Sektörden %49 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%101.3 vs %9.5 WACC
ROIC 91.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.8 vs %24.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.8
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (231.83), TRAMA-99 çizgisinin %13.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 231.83
TRAMA: 267.86
Fark: %-13.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ALNY — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.