AKHIAl Khaleej Takaful Insurance

🇶🇦 QSE
2.82
QAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
37/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR4.0
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
57/100
Lothien Sağlamlık: Orta (57/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR20M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+11.0). İstikrarlı seyir.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-40.9 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-40.9 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %26.7 → %45.1 (+18.4 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %20.7. Her 100QAR satıştan 21QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR84M fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (QAR20M) ama FCF negatif (-QAR18M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.9. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%24.3
VaR 95% ?
%2.42
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.47
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.13
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%11.6
25.02.2026 → 15.03.2026
الانحراف ?
1.13
Parametrik%2.42
Historik%1.99
Cornish-Fisher%1.72
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-1.7%
قيمة DCF ?
1.98
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+11.0 artarak 19.7M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+11.0
Hasılat çeyreklik %-40.9 düştü (95.2M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-40.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %45.1
Brüt marj değişimi: %+18.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %20.7
FAVÖK yatay seyrede (76.5M QAR)
FAVÖK marjı güçlü: %80.3
Toplam borç: 4.2M QAR
Net nakit pozisyonunda: -83.6M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Nakit %-19.4 azaldı → 87.8M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -18.0M QAR
Serbest nakit akışı negatif: -18.0M QAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.0
ROA: %2.0
Toplam varlıklar: 967.2M QAR (%+2.2)
Özkaynak: 649.9M QAR (%-0.3)
Ödenmiş sermaye: 255.3M QAR
CAPEX: 14,500 QAR (Hasılatın %0.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.87 QAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %20.7
Net kâr marjı %20.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +9.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.2
ROE %11.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %80.3
FAVÖK marjı %80.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %45.1
Hasılat başına brüt kâr %45.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 9.9x القطاع: 10.6x
F/K 9.9x — sektör medyanına (10.6x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.12x القطاع: 1.06x
PD/DD 1.12x — sektör medyanının (1.06x) %5 üzerinde.
EV/EBITDA 2.1x القطاع: 5.9x
EV/EBITDA 2.1x — sektör medyanının (5.9x) %64 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-40.9
Hasılat yıllık %-40.9 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+11.0
Net kâr yıllık %11.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 18.3M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 17.1M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-1.7%
Eksi %1.7 beklenen değer (2.79) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 3.11 | PD/DD hedefi: 2.77 | EV/EBITDA hedefi: 7.99 | DCF hedefi: 1.98
Damodaran Değerleme
37/100
Düşük Damodaran skoru (37/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 50/100 | Kalite: 79/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.98
DCF (1.98) güncel fiyatın %30.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.84
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR4.0
Graham içsel değer: QAR4.0. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.9x vs 10.6x
Sektör medyanının %6 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.12x vs 1.06x
Sektörden %5 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.1x vs 5.9x
Sektörden %64 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%12.6 vs %52.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %12.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.82), TRAMA-99 çizgisi (2.87) ile yakın seviyede (%-1.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 2.82
TRAMA: 2.87
الفرق: %-1.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
AKHI — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.