AAAlcoa Corporation

🇺🇸 US
Smart Money 30
41.45
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$55.1
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
86/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (86/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $407M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-4.2). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+148.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+24.2 arttı ($3.2B → $4.0B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %21.3 → %25.2 (+3.9 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($422M) kârın %104'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.8. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%55.0
VaR 95% ?
%5.59
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.95
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.82
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%52.2
02.06.2026 → 14.10.2026
Çarpıklık ?
0.23
Parametrik%5.59
Historik%5.34
Cornish-Fisher%5.32
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+92.5%
ROIC ?
11.1%
DCF Değer ?
26.58
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (407.0M USD, %-4.2)
Yıllık net kâr büyümesi %+148.2
Hasılat çeyreklik %+24.2 büyüdü (4.0B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+31.4)
Brüt kâr marjı: %25.2
Brüt marj değişimi: %+3.9 puan
Net kâr marjı: %10.3
FAVÖK yatay seyrede (691.0M USD)
FAVÖK marjı: %17.4
Toplam borç %-12.8 azaldı → 2.2B USD
Net borç: 873.0M USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.30x
Cari oran: 1.53x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.4B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 608.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 422.0M USD
ROE düşük: %5.5
ROA: %2.4
Toplam varlıklar: 16.9B USD (%+1.3)
Özkaynak %+8.0 arttı → 7.4B USD
İşletme kârı pozitif: 714.0M USD
İşletme kârı büyüme: %+67.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 19.2x (Faiz: 36.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 263.9M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 2.1B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+10.7
CAPEX: 186.0M USD (Hasılatın %4.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 47.91 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.3
Net kâr marjı %10.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -3.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.0
ROE %18.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.4
FAVÖK marjı %17.4 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %25.2
Hasılat başına brüt kâr %25.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 8.8x Sektör: 23.9x
F/K 8.8x — sektör medyanının (23.9x) %63 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.53x Sektör: 3.69x
PD/DD 1.53x — sektör medyanının (3.69x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.1x Sektör: 15.2x
EV/EBITDA 6.1x — sektör medyanının (15.2x) %60 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.53x
Cari oran 1.53x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.30x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 16.6x
Faiz karşılama 16.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+31.4
Hasılat yıllık %31.4 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+148.2
Net kâr yıllık %148.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 240.3M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 161.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+92.5%
Artı %92.5 beklenen değer (82.38) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 128.37 | PD/DD hedefi: 108.91 | EV/EBITDA hedefi: 106.90 | DCF hedefi: 26.58
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 16.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 88/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.1
ROIC (%11.1) sermaye maliyetini hafifçe (1.7 puan) aşıyor.
WACC: %9.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
26.58
DCF (26.58) güncel fiyatın %37.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 42.79
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$55.1
Graham değeri ($55.1) güncel fiyatın %28.8 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.8x vs 23.9x
Sektör medyanının %63 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.53x vs 3.69x
Sektörden %58 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.1x vs 15.2x
Sektörden %60 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.1 vs %9.4 WACC
ROIC 1.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.4 vs %14.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (41.45), TRAMA-99 çizgisinin %13.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 41.45
TRAMA: 47.91
Fark: %-13.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

AA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.