8240Al Sagr National Insurance

🇸🇦 Tadawul
15.01
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
47/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
14/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
87/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
SAR8.4
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
39/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (39/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 6 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR910,706 net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-69.6 geriledi (SAR3M → SAR910,706). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %85.0 → %75.5 (-9.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR46M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (SAR2M) kârın %176'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 57.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük ROE
ROE: %2.2. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+278.0 artabilir (SAR910,706 → SAR3M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%36.4
VaR 95% ?
%4.06
daily max loss
VaR 99% ?
%5.62
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.84
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%54.3
22.10.2025 → 15.10.2026
Skewness ?
0.87
Parametrik%4.06
Historik%3.76
Cornish-Fisher%3.33
Return Distribution
Valuation
Potential?
-18.1%
DCF Value ?
2.40
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-69.6 düşerek 910,706 SAR oldu
Yıllık net kâr %-10.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+12.7 büyüdü (56.3M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %75.5
Brüt marj değişimi: %-9.6 puan
Net kâr marjı düşük: %1.6
FAVÖK yatay seyrede (17.4M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %30.8
Toplam borç: 1.7M SAR
Net nakit pozisyonunda: -45.7M SAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit %+32.7 arttı → 47.4M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.4M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 1.6M SAR
ROE düşük: %0.2
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 763.7M SAR (%+1.5)
Özkaynak: 479.8M SAR (%+0.4)
Faiz karşılama oranı güçlü: 636.7x (Faiz: 27,288 SAR)
Ödenmiş sermaye: 40.0M SAR
CAPEX: 94,469 SAR (Hasılatın %0.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-29.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 21.40 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %1.6
Net kâr marjı %1.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.2
ROE %2.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %30.8
FAVÖK marjı %30.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %75.5
Hasılat başına brüt kâr %75.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-9.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-9.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 57.8x Sector: 18.3x
F/K 57.8x — sektör medyanının (18.3x) %216 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.27x Sector: 1.78x
PD/DD 1.27x — sektör medyanı (1.78x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.1x Sector: 6.5x
EV/EBITDA 8.1x — sektör medyanının (6.5x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 405.9x
Faiz karşılama 405.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.7
Hasılat yıllık %16.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-10.0
Net kâr yıllık %-10.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.1M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.8M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
47/100
Orta düzey sağlamlık (47/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-18.1%
Eksi %18.1 beklenen değer (12.49) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 4.71 | PD/DD hedefi: 21.45 | EV/EBITDA hedefi: 12.19 | DCF hedefi: 3.81
Damodaran Değerleme
14/100
Düşük Damodaran skoru (14/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Faiz karşılama oranı 405.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 72/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.40
DCF (2.40) güncel fiyatın %84.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 15.25
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
SAR8.4
Graham içsel değer: SAR8.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
57.8x vs 18.3x
Sektör medyanının %216 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.27x vs 1.78x
Sektörden %29 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.1x vs 6.5x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.1 vs %33.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (15.01), TRAMA-99 çizgisinin %29.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 15.01
TRAMA: 21.40
Difference: %-29.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
8240 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.