8200Aljazira Takaful Ta'awuni

🇸🇦 Tadawul
26.94
SAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
84/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
SAR20.4
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
75/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (75/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR115M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+228.0 arttı (SAR35M → SAR115M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+228.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+77.1 arttı (SAR449M → SAR795M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+77.1 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %55.7 → %31.4 (-24.2 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR63M fazla. Borç riski düşük.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %3. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-65.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%37.7
VaR 95% ?
%3.95
daily max loss
VaR 99% ?
%5.57
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.08
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.2
12.11.2025 → 03.03.2026
Skewness ?
1.33
Parametrik%3.95
Historik%3.37
Cornish-Fisher%2.79
Return Distribution
Valuation
Potential?
-21.3%
DCF Value ?
8.68
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+228.0 artarak 114.8M SAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+228.0
Hasılat çeyreklik %+77.1 büyüdü (794.6M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+77.1)
Brüt kâr marjı: %31.4
Brüt marj değişimi: %-24.2 puan
Net kâr marjı: %14.5
FAVÖK yatay seyrede (231.2M SAR)
FAVÖK marjı güçlü: %29.1
Toplam borç: 56.8M SAR
Net nakit pozisyonunda: -63.2M SAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.02x
Nakit %+248.4 arttı → 119.9M SAR
İşletme nakit akışı pozitif: 4.2M SAR
Serbest nakit akışı pozitif: 3.2M SAR
ROE düşük: %4.9
ROA: %2.3
Toplam varlıklar %+5.4 büyüdü → 4.9B SAR
Özkaynak %+7.6 arttı → 2.4B SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 546.1x (Faiz: 423,437 SAR)
Ödenmiş sermaye: 167.3M SAR
CAPEX: 1.0M SAR (Hasılatın %0.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.3
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 26.86 SAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %14.5
Net kâr marjı %14.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +6.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.7
ROE %9.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.1
FAVÖK marjı %29.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %31.4
Hasılat başına brüt kâr %31.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %12.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %12.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 20.7x Sector: 18.3x
F/K 20.7x — sektör medyanının (18.3x) %13 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.93x Sector: 1.78x
PD/DD 1.93x — sektör medyanının (1.78x) %8 üzerinde.
EV/EBITDA 4.9x Sector: 6.5x
EV/EBITDA 4.9x — sektör medyanı (6.5x) ile uyumlu.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.02x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 515.7x
Faiz karşılama 515.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+77.1
Hasılat yıllık %77.1 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+228.0
Net kâr yıllık %228.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 217.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 35.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-21.3%
Eksi %21.3 beklenen değer (21.41) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 24.61 | PD/DD hedefi: 25.45 | EV/EBITDA hedefi: 36.40 | DCF hedefi: 8.68
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
84/100
Düşük borç riski (84/100). Faiz karşılama oranı 515.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 64/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.68
DCF (8.68) güncel fiyatın %68.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 27.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR20.4
Graham içsel değer: SAR20.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
20.7x vs 18.3x
Sektör medyanının %13 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.93x vs 1.78x
Sektörden %8 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.9x vs 6.5x
Sektörden %25 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.3 vs %43.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (26.94), TRAMA-99 çizgisi (26.86) ile yakın seviyede (%+0.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 26.94
TRAMA: 26.86
Difference: %+0.3
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
8200 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.