8100Gulf General Islamic Insurance

🇸🇦 Tadawul
9.45
SAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
51/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
22/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
SAR10.6
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
42/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (42/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 6 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR3M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-78.1 geriledi (SAR13M → SAR3M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-78.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+68.4 arttı. Şirket büyüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.9. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR224M fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR3M) ama FCF negatif (-SAR28M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.64. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.4. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+93.0 artabilir (SAR3M → SAR6M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%32.4
VaR 95% ?
%3.48
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.87
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.79
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%38.0
22.10.2025 → 29.03.2026
الانحراف ?
0.22
Parametrik%3.48
Historik%3.45
Cornish-Fisher%3.26
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+31.7%
قيمة DCF ?
2.87
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-78.1 düşerek 2.9M SAR oldu
Yıllık net kâr %-78.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+19.1 büyüdü (306.3M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+68.4)
Brüt kâr marjı düşük: %6.3
Brüt marj değişimi: %-1.2 puan
Net kâr marjı düşük: %0.9
FAVÖK yatay seyrede (15.1M SAR)
FAVÖK marjı düşük: %4.9
Toplam borç: 0 SAR
Net nakit pozisyonunda: -224.5M SAR (borçsuz)
Nakit %-22.2 azaldı → 224.5M SAR
İşletme nakit akışı negatif: -27.3M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -28.2M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar %-7.0 küçüldü → 2.2B SAR
Özkaynak: 431.2M SAR (%+0.7)
Ödenmiş sermaye: 30.0M SAR
CAPEX: 844,000 SAR (Hasılatın %0.3'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-5.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 9.94 SAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %0.9
Net kâr marjı %0.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.4
ROE %2.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %4.9
FAVÖK marjı %4.9 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %6.3
Hasılat başına brüt kâr %6.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %20.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %20.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 26.5x القطاع: 18.3x
F/K 26.5x — sektör medyanının (18.3x) %45 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 0.64x القطاع: 1.78x
PD/DD 0.64x — sektör medyanının (1.78x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 0.9x القطاع: 6.5x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (6.5x) %86 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+68.4
Hasılat yıllık %68.4 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-78.7
Net kâr yıllık %-78.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 13.6M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -455.5K).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
51/100
Orta düzey sağlamlık (51/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+31.7%
Artı %31.7 beklenen değer (12.20) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 5.13 | PD/DD hedefi: 25.84 | EV/EBITDA hedefi: 27.78 | DCF hedefi: 2.87
Damodaran Değerleme
22/100
Düşük Damodaran skoru (22/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100).
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 50/100 | Kalite: 53/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.87
DCF (2.87) güncel fiyatın %69.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 9.26
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
SAR10.6
Graham içsel değer: SAR10.6. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
26.5x vs 18.3x
Sektör medyanının %45 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.64x vs 1.78x
Sektörden %64 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 6.5x
Sektörden %86 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.1 vs %6.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (9.45), TRAMA-99 çizgisi (9.94) ile yakın seviyede (%-5.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 9.45
TRAMA: 9.94
الفرق: %-5.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
8100 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.