601618MCC

🇨🇳 Çin Borsası
2.58
CNY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
40/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥3.1
Makul
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
59%
ملخص متانة لوذيان
27/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (27/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumsuz | Pozitif: 4 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥693M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-57.5 geriledi (¥1.6B → ¥693M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-53.5 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-27.4 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥1.1B) kârın %162'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-30.3 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.29. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Negatif ROE
ROE: %-0.2. Şirket özsermayesini eritiyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+52.4 artabilir (¥693M → ¥1.1B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%29.4
VaR 95% ?
%3.13
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.39
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.20
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%41.1
09.10.2025 → 30.06.2026
الانحراف ?
0.14
Parametrik%3.13
Historik%2.93
Cornish-Fisher%2.80
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+40.9%
قيمة DCF ?
1.76
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-57.5 düşerek 693.4M CNY oldu
Yıllık net kâr %-53.5 geriledi
Hasılat çeyreklik %-9.2 düştü (83.7B CNY)
Yıllık hasılat daraldı (%-27.4)
Brüt kâr marjı düşük: %11.1
Brüt marj değişimi: %+2.5 puan
Net kâr marjı düşük: %0.8
FAVÖK çeyreklik %-30.3 düştü (2.1B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %2.5
Toplam borç %-12.8 azaldı → 80.4B CNY
Net borç: 12.4B CNY
Borç/Özkaynak oranı: 0.51x
Cari oran: 1.07x — yeterli likidite
Nakit %-19.5 azaldı → 68.1B CNY
İşletme nakit akışı pozitif: 14.5B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B CNY
ROE düşük: %0.4
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 806.8B CNY (%-2.3)
Özkaynak: 156.7B CNY (%-0.4)
İşletme kârı pozitif: 3.5B CNY
İşletme kârı büyüme: %+35.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.5x (Faiz: 467.3M CNY)
Ödenmiş sermaye: 20.7B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 38.3B CNY
CAPEX: 1.1B CNY (Hasılatın %1.4'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-6.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.74 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %75'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %0.8
Net kâr marjı %0.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-0.2
ROE %-0.2 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %2.5
FAVÖK marjı %2.5 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %11.1
Hasılat başına brüt kâr %11.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
PD/DD Oranı 0.29x القطاع: 1.09x
PD/DD 0.29x — sektör medyanının (1.09x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.1x القطاع: 9.5x
EV/EBITDA 8.1x — sektör medyanı (9.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.07x
Cari oran 1.07x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 11.4x
Net Borç/EBITDA 11.4x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.51x
Borç/Özkaynak 0.51x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.1x
Faiz karşılama 2.1x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-27.4
Hasılat yıllık %-27.4 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-53.5
Net kâr yıllık %-53.5 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.6B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -1.4B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+40.9%
Artı %40.9 beklenen değer (3.55) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7.56 | EV/EBITDA hedefi: 2.97 | DCF hedefi: 1.76
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Orta
Dalio Risk Analizi
40/100
Yüksek borç riski (40/100). Faiz karşılama oranı 2.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 11.4x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 52/100 | Kalite: 44/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.76
DCF (1.76) güncel fiyatın %30.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.52
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
¥3.1
Graham içsel değer: ¥3.1. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
0.29x vs 1.09x
Sektörden %74 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.1x vs 9.5x
Sektörden %15 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.3 vs %1.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.3
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (2.58), TRAMA-99 çizgisinin %6.0 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 2.58
TRAMA: 2.74
الفرق: %-6.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
601618 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.