601117China Chemical Engineering

🇨🇳 Çin Borsası
7.04
CNY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
82/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
86/100
Dalio Risk ?
75/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥17.2
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥1.6B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.7). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.0 düştü. Şirket daralmada.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥19.2B fazla. Borç riski düşük.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.0. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.61. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 82/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%32.3
VaR 95% ?
%3.34
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.73
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.03
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.6
13.03.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
1.00
Parametrik%3.34
Historik%2.72
Cornish-Fisher%2.50
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+130.4%
ROIC ?
17.4%
قيمة DCF ?
69.39
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.6B CNY, %+0.7)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-4.7)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (45.6B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.0)
Brüt kâr marjı düşük: %11.0
Brüt marj değişimi: %+1.3 puan
Net kâr marjı düşük: %3.5
FAVÖK çeyreklik %+6.4 büyüdü (2.2B CNY)
FAVÖK marjı düşük: %4.8
Toplam borç: 17.6B CNY
Net nakit pozisyonunda: -19.2B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.25x
Cari oran: 1.12x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 36.8B CNY
İşletme nakit akışı pozitif: 11.6B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 1.2B CNY
ROE düşük: %2.2
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 253.9B CNY (%+1.3)
Özkaynak: 70.4B CNY (%+2.3)
İşletme kârı pozitif: 2.4B CNY
İşletme kârı büyüme: %+14.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 29.3x (Faiz: 74.1M CNY)
Ödenmiş sermaye: 6.1B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 20.0B CNY
İşletme sermayesi değişimi: %-5.3
CAPEX: 208.7M CNY (Hasılatın %0.5'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.89 CNY
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %3.5
Net kâr marjı %3.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.7
ROE %7.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %4.8
FAVÖK marjı %4.8 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %11.0
Hasılat başına brüt kâr %11.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 6.0x القطاع: 16.6x
F/K 6.0x — sektör medyanının (16.6x) %64 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.61x القطاع: 1.36x
PD/DD 0.61x — sektör medyanının (1.36x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.5x القطاع: 11.9x
EV/EBITDA 2.5x — sektör medyanının (11.9x) %79 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.12x
Cari oran 1.12x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.25x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 29.0x
Faiz karşılama 29.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.0
Hasılat yıllık %-1.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-4.7
Net kâr yıllık %-4.7 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 2.0B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.5B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
82/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (82/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+130.4%
Artı %130.4 beklenen değer (16.24) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 19.12 | PD/DD hedefi: 16.20 | EV/EBITDA hedefi: 21.15 | DCF hedefi: 21.15
Damodaran Değerleme
86/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (86/100). ROIC (%17.4) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Çok Güçlü
Dalio Risk Analizi
75/100
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı 29.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 85/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.4
ROIC (%17.4) sermaye maliyetini 10.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
69.39
DCF modeli 69.39 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %884.3 ucuz.
Mevcut fiyat: 7.05
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
¥17.2
Graham içsel değer: ¥17.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.0x vs 16.6x
Sektör medyanının %64 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.61x vs 1.36x
Sektörden %55 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.5x vs 11.9x
Sektörden %79 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.4 vs %7.4 WACC
ROIC 10.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.7 vs %4.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (7.04), TRAMA-99 çizgisinin %10.8 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 7.04
TRAMA: 7.89
الفرق: %-10.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
601117 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.