6010NADEC (National Agricultural Dev.)

🇸🇦 Tadawul
12.74
SAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
86/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
SAR20.1
Ucuz
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
72%
Сводка надежности Lothien
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte SAR65M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-31.1 geriledi (SAR94M → SAR65M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-44.0 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %30.5 → %25.8 (-4.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından SAR656M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.81x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-29.7 düştü. Bilanço güçleniyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (SAR65M) ama FCF negatif (-SAR156M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.9. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.80. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %4.7. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+37.8 artabilir (SAR65M → SAR89M).

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Orta
252 дней
Годовая волатильность ?
%22.4
VaR 95% ?
%2.53
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%3.49
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%3.10
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%42.9
16.10.2025 → 14.10.2026
Асимметрия ?
0.93
Parametrik%2.53
Historik%2.07
Cornish-Fisher%1.89
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+39.1%
ROIC ?
5.7%
Значение DCF ?
8.15
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-31.1 düşerek 64.6M SAR oldu
Yıllık net kâr %-44.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %-4.5 düştü (876.4M SAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.5)
Brüt kâr marjı: %25.8
Brüt marj değişimi: %-4.8 puan
Net kâr marjı: %7.4
FAVÖK çeyreklik %-11.8 düştü (171.1M SAR)
FAVÖK marjı: %19.5
Toplam borç %-29.7 azaldı → 402.7M SAR
Net nakit pozisyonunda: -656.5M SAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.08x
Cari oran güçlü: 2.81x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.1B SAR
İşletme nakit akışı negatif: -43.1M SAR
Serbest nakit akışı negatif: -155.9M SAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 6.2B SAR (%-3.9)
Özkaynak: 4.8B SAR (%+2.3)
İşletme kârı pozitif: 43.1M SAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.6x (Faiz: 9.7M SAR)
Ödenmiş sermaye: 301.6M SAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.7B SAR
CAPEX: 112.7M SAR (Hasılatın %12.9'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 15.21 SAR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %7.4
Net kâr marjı %7.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -2.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %4.7
ROE %4.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %19.5
FAVÖK marjı %19.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %25.8
Hasılat başına brüt kâr %25.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Оценка
F/K Oranı 12.9x Сектор: 15.5x
F/K 12.9x — sektör medyanına (15.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.80x Сектор: 1.79x
PD/DD 0.80x — sektör medyanının (1.79x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.3x Сектор: 8.0x
EV/EBITDA 4.3x — sektör medyanının (8.0x) %46 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 2.81x
Cari oran 2.81x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.08x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 27.6x
Faiz karşılama 27.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.5
Hasılat yıllık %5.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-44.0
Net kâr yıllık %-44.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 256.0M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 97.1M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+39.1%
Artı %39.1 beklenen değer (17.67) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 16.03 | PD/DD hedefi: 29.09 | EV/EBITDA hedefi: 23.57 | DCF hedefi: 8.15
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
86/100
Düşük borç riski (86/100). Faiz karşılama oranı 27.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 94/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 66/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.7
ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin (11.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %11.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.15
DCF (8.15) güncel fiyatın %35.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 12.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
SAR20.1
Graham içsel değer: SAR20.1. Ucuz
Ucuz
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
12.9x vs 15.5x
Sektör medyanının %17 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.80x vs 1.79x
Sektörden %56 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.3x vs 8.0x
Sektörden %46 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.7 vs %11.4 WACC
ROIC 5.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.7 vs %21.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (12.74), TRAMA-99 çizgisinin %16.3 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Цена:: 12.74
TRAMA: 15.21
Разница: %-16.3
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
6010 — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.