600900China Yangtze Power

🇨🇳 Çin Borsası
29.38
CNY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
¥15.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
62/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (62/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥8.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+18.2). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %55.6 → %59.9 (+4.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %40.3. Her 100¥ satıştan 40¥ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.27x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Likidite Riski
Cari oran 0.20x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (¥11.2B) kârın %140'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 22.5. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%13.6
VaR 95% ?
%1.38
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%1.96
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%1.77
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%10.4
11.11.2025 → 28.01.2026
Çarpıklık ?
0.22
Parametrik%1.38
Historik%1.33
Cornish-Fisher%1.30
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-1.4%
ROIC ?
6.6%
DCF Değer ?
66.96
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+18.2 artarak 8.0B CNY oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+1.5)
Hasılat çeyreklik %+9.4 büyüdü (19.8B CNY)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %59.9
Brüt marj değişimi: %+4.3 puan
Net kâr marjı yüksek: %40.3
FAVÖK çeyreklik %+16.3 büyüdü (12.0B CNY)
FAVÖK marjı güçlü: %60.6
Toplam borç: 283.4B CNY
Net borç hasılatın üzerinde: 274.0B CNY
Borç/Özkaynak oranı: 1.31x
Cari oran < 1: 0.20x — likidite riski
Nakit %+16.6 arttı → 9.4B CNY
İşletme nakit akışı pozitif: 60.7B CNY
Serbest nakit akışı pozitif: 11.2B CNY
ROE düşük: %3.7
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 561.4B CNY (%-0.1)
Özkaynak %-5.2 azaldı → 216.1B CNY
İşletme kârı pozitif: 10.5B CNY
İşletme kârı büyüme: %+17.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.7x (Faiz: 2.1B CNY)
Ödenmiş sermaye: 24.5B CNY
Net işletme sermayesi negatif: -94.6B CNY — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+8.4
CAPEX: 1.2B CNY (Hasılatın %6.1'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+4.7
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 28.07 CNY
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %40.3
Net kâr marjı %40.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +3.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.5
ROE %9.5 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %60.6
FAVÖK marjı %60.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %59.9
Hasılat başına brüt kâr %59.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %48.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %48.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 25.8x Sektör: 18.6x
F/K 25.8x — sektör medyanının (18.6x) %39 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.35x Sektör: 1.54x
PD/DD 3.35x — sektör medyanının %118 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 22.5x Sektör: 16.7x
EV/EBITDA 22.5x — sektör medyanının (16.7x) %34 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.20x
Cari oran 0.20x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 6.4x
Net Borç/EBITDA 6.4x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.31x
Borç/Özkaynak 1.31x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.0x
Faiz karşılama 5.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.7
Hasılat yıllık %0.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1.5
Net kâr yıllık %1.5 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 7.8B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 5.4B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-1.4%
Eksi %1.4 beklenen değer (29.19) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 21.89 | PD/DD hedefi: 14.11 | EV/EBITDA hedefi: 22.03 | DCF hedefi: 66.96
Damodaran Değerleme
50/100
Düşük Damodaran skoru (50/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 5.0x — güçlü. Borç/EBITDA 6.4x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 52/100 | Borç Servis: 49/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.6
ROIC (%6.6) sermaye maliyetini hafifçe (0.8 puan) aşıyor.
WACC: %5.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
66.96
DCF modeli 66.96 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %126.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 29.60
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
¥15.3
Graham içsel değer: ¥15.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
25.8x vs 18.6x
Sektör medyanının %39 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.35x vs 1.54x
Sektörden %118 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
22.5x vs 16.7x
Sektörden %34 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.6 vs %5.8 WACC
ROIC 0.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%37.1 vs %56.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %37.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (29.38), TRAMA-99 çizgisi (28.07) ile yakın seviyede (%+4.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 29.38
TRAMA: 28.07
Fark: %+4.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
600900 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.