600809Shanxi Fenjiu

🇨🇳 Çin Borsası
116.70
CNY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
71/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
¥72.5
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
33/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (33/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 8 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ¥1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-80.4 geriledi (¥5.4B → ¥1.1B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-43.1 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-59.0 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-17.7 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %17.3. Her 100¥ satıştan 17¥ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ¥9.7B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.11x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-51.3 düştü. Bilanço güçleniyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (¥1.1B) ama FCF negatif (-¥1.7B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-78.3 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.6. Makul değerleme aralığında.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-15.4 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+107.4 artabilir (¥1.1B → ¥2.2B).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%31.4
VaR 95% ?
%3.43
daily max loss
VaR 99% ?
%4.78
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.65
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%47.7
13.11.2025 → 09.07.2026
Skewness ?
1.12
Parametrik%3.43
Historik%2.78
Cornish-Fisher%2.61
Return Distribution
Valuation
Potential?
+2.2%
ROIC ?
29.5%
DCF Value ?
178.28
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-80.4 düşerek 1.1B CNY oldu
Yıllık net kâr %-43.1 geriledi
Hasılat çeyreklik %-59.0 düştü (6.1B CNY)
Yıllık hasılat daraldı (%-17.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %76.3
Brüt marj değişimi: %+1.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %17.3
FAVÖK çeyreklik %-78.3 düştü (1.6B CNY)
FAVÖK marjı güçlü: %25.7
Toplam borç %-51.3 azaldı → 11.6M CNY
Net nakit pozisyonunda: -9.7B CNY (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran güçlü: 2.11x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-22.3 azaldı → 9.7B CNY
İşletme nakit akışı pozitif: 9.7B CNY
Serbest nakit akışı negatif: -1.7B CNY — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.8
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 63.7B CNY (%-1.1)
Özkaynak %-15.4 azaldı → 38.1B CNY
İşletme kârı pozitif: 1.5B CNY
Faiz karşılama oranı güçlü: 137782.6x (Faiz: 11,396 CNY)
Ödenmiş sermaye: 1.2B CNY
Net işletme sermayesi pozitif: 27.7B CNY
İşletme sermayesi değişimi: %-20.8
CAPEX: 101.2M CNY (Hasılatın %1.7'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.5
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 117.33 CNY
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %83'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %17.3
Net kâr marjı %17.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -18.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %17.5
ROE %17.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %25.7
FAVÖK marjı %25.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %76.3
Hasılat başına brüt kâr %76.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 14.6x Sector: 15.1x
F/K 14.6x — sektör medyanına (15.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 3.72x Sector: 2.39x
PD/DD 3.72x — sektör medyanının %56 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 10.5x Sector: 10.4x
EV/EBITDA 10.5x — sektör medyanının (10.4x) %0 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 2.11x
Cari oran 2.11x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1803.6x
Faiz karşılama 1803.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-17.7
Hasılat yıllık %-17.7 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-43.1
Net kâr yıllık %-43.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 6.0B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 867.4M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+2.2%
Artı %2.2 beklenen değer (118.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 117.36 | PD/DD hedefi: 78.96 | EV/EBITDA hedefi: 115.80 | DCF hedefi: 178.28
Damodaran Değerleme
71/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (71/100). ROIC (%29.5) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 1803.6x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%29.5
ROIC (%29.5) sermaye maliyetini 22.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
178.28
DCF modeli 178.28 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %53.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 116.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
¥72.5
Graham içsel değer: ¥72.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.6x vs 15.1x
Sektör medyanının %3 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.72x vs 2.39x
Sektörden %56 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.5x vs 10.4x
Sektörden %0 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%29.5 vs %7.0 WACC
ROIC 22.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%26.7 vs %36.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %26.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (116.70), TRAMA-99 çizgisi (117.33) ile yakın seviyede (%-0.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 116.70
TRAMA: 117.33
Difference: %-0.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
600809 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.